دانشنامه فرزند

آیا بعد از دو زایمان موفق در بارداری مجدد نیاز به غربالگری هست؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۲۸ ساله هستم. قدم ۱۵۹ سانتیمتر است و وزن پیش از بارداری ام ۸۲ بود ولی الان یک کیلو کم کردم کیلوگرم بوده و اکنون ۸۱ کیلوگرم هستم. اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 1395/09/18 ماه آذر بوده. اکنون در هفته ۱۱ بارداری هستم. داروی مصرفی من فولیک اسید یک هر شب یک عدد. دو بارداری سالم و سزارین داشتم و سقط نداشتم. با این حال که ازدواج فامیلی نداشتیم و دو فرزند سالم دارم آیا می تونم آزمایشات غربالگری رو نرم؟ تو فامیل دور و نزدیک هم همه سالم هستند. سر پسرم که الان دو سالشه تمام آزمایشات و سونوهای غربالگری رو رفتم و سالم و نرمال بود و هیچ مشکلی نداشت. الان میخوام نرم واسه غربالگری از نظر شما مشکلی داره؟ در ضمن یه کیست فولیکولی دارم که دکتر گفت هیچ دارویی نمیخواد، خودش برطرف میشه ولی در عرض یک ماه سایز کیست از ۲۱ میلی متر به ۴۲ رسیده بود.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سالم بودن فرزندان قبلی و یا نداشتن سابقه فامیلی و ازدواج فامیلی دلیلی برای عدم انجام غربالگری ها نیست. هر بارداری شرایط خاص و منحصر به فرد خود را دارد. هیچ کس از شرایط جنین درون رحم مطلع نیست و نمی توان پیش بینی کند. پس باید غربالگری ها انجام شود تا اگر مشکلی بود بتوان برای آن اقدام موثر انجام داد. کیست برطرف خواهد شد نگران نباشید حتی اگر اندازه آن بیشتر شود هم فعلا نیازمند اقدامی نیست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...