دانشنامه فرزند

رفتار مناسب در برابر زورگویی در دوقلوها

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و عرض خسته نباشید، من دو دختر 10 ماهه دارم که دو قلو هستند. قل اول 2 دقیقه زودتر به دنیا اومده و از لحاظ وزنی هم 800 گرم از خواهرش بیشتر هست. چند روزی هست که قل اول خواهرش رو میزند. هر چی هم سعی کردم ناز کردن رو یادش بدم فایده نداشته و دوباره هنگام بازی به نحوی قل دوم رو میزنه‌. نگرانم که این رفتار ادامه پیدا کنه (با توجه به اینکه قل دوم خیلی مظلومه و هیچ دفاعی از خودش نمیکنه). آیا با بزرگتر شدن این رفتار فراموش میشه یا نه شدت پیدا میکنه؟ چکار کنم که دخترم دست بزن نداشته باشه؟

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، معمولا در بچه های دوقلو این مسائل پیش می آید که یک قل زورگو و قل دیگر مظلوم واقع می شود. در صورتی که قل اول، قل دوم را کتک می زند سعی کنید از روش محرومیت استفاده کنید و برای مثال او را برای مدتی کوتاه از به کارگیری اسباب بازی و ... محروم کنید. اگر در اطرافیان تان کودکی وجود دارد که دست بزن دارد از تعامل کودک خود با آن ها جلوگیری کنید، چرا که کودکان با مشاهده خشونت را یاد می گیرند و در شرایط مساعد دیگر یاد گرفته های خود را نشان می دهند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...