دانشنامه فرزند

کمک گرفتن از مادربزرگ در تربیت کودکان مشکل ایجاد می کند؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام روزتون بخیر، من یه دختر و پسر دوقلو دارم، یک ساله هستن. به خاطر شرایط نگه داری بچه ها مجبورم از مادرم و مادر شوهرم کمک بگیرم و گاهی اوقات بچه ها رو منزل مادرم بگذارم یک شب. میخواستم ببینم حضور دائم این افراد در حین بزرگ شدن بچه ها، برای بچه ها مشکلی بوجود نمیاره؟ مثلا دو تربیتی شدن و یا عادت کردن به افرادی غیر از مادر و آیا این روش تاثیری در بی قراری یا آرامش بچه ها داره؟ ممنونم.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، این که روزانه چند ساعتی از مادر یا مادر شوهر تان برای انجام کارهای نظافت و حمام بچه ها و ... کمک بگیرید تا زمانی که سن کمی دارند (مثلا تا 2 سالگی) مانعی ندارد ولی حضور دائم شان مخصوصا بعد از 2 سالگی موجب دو تربیتی شدن بچه ها خواهد شد. اگر تقسیم وظیفه کردید و بخشی از وظایف بچه های تان به عهده مادربزرگ شان است و یا بخشی از کارهای مربوط به یک بچه به عهده خودتان و بچه دیگر به عهده مادربزرگش است این امر باعث خواهد شد هر کدام از بچه ها به روشی خاص تربیت شوند که توصیه می شود از این کار خودداری کنید. خوابیدن بچه ها در خانه ای به جز خانه خودشان توصیه نمی شود چون با بزرگ شدن بچه ها، این امر برای شان عادی می شود و شاید دوست داشته باشند چندین شب خانه مادربزرگ شان بمانند که درست نیست. شخص درجه یک برای بچه ها باید پدر و مادر باشد و مادربزرگ نباید جای مادر بچه را بگیرید. درست است که مادربزرگ ها شاید مهربان تر از مادر بچه باشند ولی بچه ها نباید به گونه ای به مادربزرگ عادت کنند که گویی مادربزرگ مادرشان است. عادت کردن بچه ها به مادربزرگ به جای مادر قطعا در حالات و رفتارهای بچه ها تاثیر خواهد گذاشت. چرا که بچه ها در درجه اول نیازمند مهر و محبت و تربیت از سوی مادر خود هستند و سپس مادربزرگ.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «مراقبت از کودک نوپا» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...