دانشنامه فرزند

کودک 7 ساله ام از خوابیدن در اتاق خوابش می ترسد، چه کار کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام و عرض خسته نباشید، من پسر هفت ساله ای دارم که هنوز با ما میخوابه و هر بار که بهش میگیم برو اتاق خودت میگه من از تراسی که توی اتاقم هست میترسم. باید چطور متقاعدش کنم که تو اتاق خودش بخوابه؟ در ضمن خیلی لجبازه و هر کاری که میگم نکن برعکس انجام میده لطف کنید بگید چطور باهاش رفتار کنم؟ ممنون. مثلا میگم دست هاتو بشور نمی شوره یا حتی کارهای کوچیک، تلویزیون و کم کن نمی کنه به این دست نزن می زنه پدرش مثلا میگه پسرم اتاقت و جمع کن دو سه بار بهش میگه و بعد متاسفانه تنبیه بدنیش میکنه و من که دخالت میکنم میگه لوسش کردین. در مورد خوابشم یک روز میگه میرم تو اتاق خودم باز میبینم نیمه شب اومده پیش ما و شب بعد میگه می ترسم، نمیره اتاق خودش.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، متاسفانه خیلی دیر به فکر جدا کردن اتاق خواب فرزندتان افتادید. مناسب ترین سن برای جدا کردن سن اتاق خواب فرزند زیر دو سال است و هر چه این سن کودک افزایش پیدا کنه، موقع جدا سازی اتاق، رفتارهای ناسازگارانه نشان خواهد داد و بهانه گیری خواهد کرد. بهتر است به طور قاطع در این زمینه برخورد کنید و ازش بخواهید در اتاق خودش بخوابد. اگر گفت میترسم. بهش بگید هر جای خانه که نمی ترسه و دوست داره میتونه بخوابه حتی آشپزخونه، به جز اتاق شما. در این زمینه اگر رفتار قاطع نشان ندهید به نتیجه نخواهید رسید. متاسفانه تنبیه بدنی شاید در کوتاه مدت جواب بدهد ولی به مرور برای بچه تبدیل به عادت می شود و اثربخش نخواهد بود. در صورتی که اتاق خودش را نامرتب نگه می دارد می توانید از روش های ملایم تری استفاده کنید برای مثال دیگه براش اسباب بازی و ... نخرید و زمانی که گفت چرا؟ بهش بگویید که چون وسایلت اضافی است و نمی تونی نگه شون داری. تا وقتی نتونی وسایلت را با نظم نگه داری، لزومی نداره وسیله جدید خریداری بشه. در مورد رفتارهای ناسازگارش بهتر است از روش محرومیت (محرومیت از چیزهایی که مورد علاقه اش است به طور کوتاه مدت به طوری که قابل جبران باشه) یا بی توجهی استفاده کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...