دانشنامه فرزند

عکس العمل مناسب در برابر پرخاشگری کودک

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دختر من یک و نیمه ساله هستن، تا قبل از یک سالگی یه بچه ایده آل از نظر رفتار و آرامی بود اما بعد از یکسالگی شدید رفتارش عوض شده با بچه های کوچیکتر و همسنش ارتباط نمیگره و اونا رو هل میده و میزنه تا قبلشم اگر جایی بودیم نوزاد تازه بدنیا اومده میدیدم یا بزرگتر تا اونو کمی در آغوشم میگرفتم و تبریک میگفتم بچه ام بشدت عکس العمل نشان میداد و دیدم رو این موضوع حساسه دیگه تکرار نکردم اما رفتارهای بد بچم ادامه داره خیلی هم جسور شده در خانه خوبه، بد نیست کافیه برم منزل کسی اون وقته که از هیچ گونه فضولی دریغ نمیکنه و باید اضافه کنم که من سعی کردم در مقابل رفتارهای اشتباهش صبور باشم و یا موقعیتش رو عوض کنم اما متاسفانه بچم در هنگام ناراحتی اشیا رو به اطراف پرتاب میکنه و دایم جیغ میکشه. آزمایشات ادرار و خون داده مشکل خاصی نداشت خدا رو شکر، فقط وزن اضافه نمیکنه تمام سعیم اینکه بهش غذاهای مقوی و چاق کننده مناسب سنش بدم اما هیچ وزنی نمیگیره.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

کودک در سال دوم زندگی، امکان تحرک بیشتری در محیط دارد، تسلط اش روی اعضای بدنش بیشتر شده و میخواهد مستقل عمل کند. این تغییرات رفتاری تا حدودی طبیعی است ولی عکس العمل شما در خانه و بیرون باعث میشود بصورت عادت های بد در او بماند. اگر تغییر وضعیت از مثبت به منفی خیلی شدید است باید مورد بررسی دقیق تر قرار بگیرد. وگرنه با رعایت دقیق این نکات، به مرور زمان نتیجه مثبت میگیرید: - به کارها و رفتارهای خوبش حتی اگر خیلی کم و کوچک هستند توجه کنید و او را خیلی زیاد تشویق کنید. - نسبت به رفتارهای بد او اگر خطرناک یا بی ادبانه نیستند کاملا بی توجه باشید. انگار که اصلا نمی بینید. نه دعوا کنید و نه هیچ توجه دیگری. - در برابر رفتارهایی که به کسی آسیب می زند او را از آن محیط دور کنید مثلا اگر کسی را می زند او را از آن شخص جدا کنید از آن محیط دورش کنید، با لحن و چهره جدی بگویید: زدن کار بدیه؛ ما کسی رو نمی زنیم. بدون دعوا و فریاد فقط جدی و ثابت قدم در این شکلِ واکنش باشید. - نیازهای او را خیلی زود و بموقع رفع کنید قبل از اینکه کار به پرخاشگری بکشد. - بازیهای مناسب با سن او را یاد بگیرید و با او بازی کنید. حداقل دو ساعت را برای بازی با او اختصاص دهید و با هم لذت ببرید. - در هر فرصتی او را بغل کنید (غیر از وقتی که پرخاشگری دارد) دست هایش را ببوسید تا متوجه شود اعضای بدن برای محبت کردن است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...