دانشنامه فرزند

راهکار مقابله با لجبازی و حاضر جوابی کودک 10 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و وقت بخیر، کودک ده و نیم ساله دارم نسبت به زندگی خودمون تمام امکانات فراهم شده براش. بهترین مدرسه می ره بچه مودب و خیلی خوبیه اما نمی دومم چی شده مدتیه لجباز شده جوابگویی می کنه به قول قدیمیا یکی بگی ده تا جواب می ده. البته تو شرایطی که من خودم بیمار بودم بزرگ شده و یه برادر 7 ماهه هم داره ولی قبلا همه می گفتن تبریک چه بچه خوبی. ولی کلا عوض شده سرم داد می زنه جلو همه حرفایی که نباید بزنه می زنه، هر کیو که می بینه میگه تابستون تموم شد منو یه پارک نبردن و ... نمی دونم چطوری باید باهاش رفتار کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت تون بخیر، در کنار امکاناتی که برای فرزندتان مهیا کرده اید باید روی ارتباط عاطفی خودتان با او سرمایه گذاری کنید. - در مورد موضوع های مورد علاقه اش با او گپ بزنید. - در مورد تصمیم گیری های خانه از او نظرخواهی کنید. - در مورد کارهای خود با او مشورت کنید تا مورد توجه بودن را در این سن احساس کند. - وارد میدان بگومگو با او نشوید، در این مبارزه چه برنده شوید چه بازنده؛ عملا و در واقع بازنده اید، چرا که فقط ارتباط بین خودتان را خراب می کنید و مسیر آموزش درست را به روی خودتان می بندید. - ساعتی از روز را بدون حضور کودک 7 ماهه تان (مثلا وقتی او خواب است) به تنهایی به فرزندتان اختصاص دهید و با او باشید. کارهای مورد علاقه اش را با هم انجام دهید. - به حرف ها و رفتارهایی که از نظر شما دور از ادب است فقط اشاره کنید و بگویید فلان کار رو دوست ندارید و ناراحت می شوید، بدون دعوا و خشونت فقط با لحن جدی. - هیچ وقت شخصیت او را مستقیما مورد حمله قرار ندهید. نگویید "بچه بی ادبی هستی، قدرنشناسی، دوستت ندارم و ..." در هر فرصت مناسبی اطمینان دهید که دوستش دارید و کنارش هستید. - در انجام این راهکارها اگر ثابت قدم باشید نتیجه مثبت می گیرید. - در صورت ادامه این بدرفتاری ها حتما از کمک حضوری روانشناس بهره بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...