دانشنامه فرزند

کاهش اعتماد به نفس کودک 10 ساله بعد از ورود نوزاد جدید

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام وقت بخیر، دختر 10 سالم یه مدتیه اعتماد به نفسش خیلی کم شده تا قبل از این همه چیز خوب بود و زبان زد همه بود. من فکر میکنم با تولد خواهر کوچکتر کم کم اینجوری شد ولی مدتیه که بیشتر شده و نگرانشم. تازگیا خودشو و منو با بقیه مقایسه می کنه، البته منم کم حوصله شدم. میشه لطفا راهنمایی کنید. ممنون. دختر کوچکم 3 سالشه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، به منظور تقویت اعتماد به نفس دخترتان می توانید یک سری کارها به او محول کنید تا بتواند از عهده آن کارها براید و به خوبی انجام دهد. در صورت موفقیت می توانید او را با کلام تان تشویق و تحسین کنید و توانایی هایی را که دارد به او یاد آور شوید. در صورت اشتباه، از غر زدن و سرزنش او بپرهیزید. یا اگر در مدرسه عملکرد خوبی نداشت او را سرزنش نکنید در عوض به او بگویید که با تلاش و کوشش بیشتر می تواند در آینده عملکرد ضعیفش را جبران کند. احتمالا با ورود فرزند دوم و کم توجهی شما به او، احساس غیر مفید بودن و ناتوانی بهش دست داده. می توانید دوباره احساس اعتماد به نفس را با یاد آوری توانایی هاش به او برگردونید. سعی کنید یک سری کارها را با همکاری هم انجام دهید و به او بفهمانید که در انجام کارها روی او حساب ویژه ای می کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...