دانشنامه فرزند

کنجکاوی کودک 2 ساله در مورد آلت تناسلی خود در مهمانی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و خسته نباشید، پسر دو و نیم ساله ام به تازگی از پوشک گرفته شده و به طور مرتب به دستشویی میرود ولی مشکل کوچک ما اینست که (با عرض پوزش) خیلی به ناحیه شرمگاهی دست میزند. ما از خانواده مقیدی هستیم و در حضور بچه ها مواظب رفتار خودمان هستیم ولی این موضوع به خصوص وقتی در جمع مهمانی هستیم باعث خجالت ما میشود. لطفا راهنمایی کنید با او چه رفتاری داشته باشیم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

کودکان به خاطر کنجکاوی که دارند، سعی می کنند چیز جدیدی را از جمله آلت تناسلی خود کشف کنند. این عمل کودکتان موقتی و گذراست. ولی اگر شما و اطرافیان واکنش های شدید و ناصحیح داشته باشید؛ ادامه خواهد داشت و با آسیب روانی روبرو می شود. این واکنش ها را به هیچ وجه انجام ندهید: وحشت زده نشوید او را دعوا و سرزنش نکنید در کمین او نباشید تا به محض دست زدن به آلتش، مانع او شوید، او را تهدید نکنید به این که تنبیه می شود یا آلتش را می برید و از این قبیل تهدیدها توصیه های زیر را انجام دهید: - رابطه صمیمی و سرشار از محبت خود با کودکتان را حفظ و تقویت کنید. - برای مدتی نسبت به این عمل کاملا بی توجه و بی اعتنا باشید و در عوض رفتارهای درست او را شدیدا تشویق کنید. تا این عمل او وسیله ای برای جلب توجه نباشد. - بدون اشاره به عمل او (حتی با نگاه یا حالت صورت)؛ بازی و فعالیتی را که دستانش را درگیر کند برایش تدارک ببینید. - او را با اسم اعضای مختلف بدن و کارکرد هر یک، با توضیحات قابل فهمی، آشنا کنید. - بدون این که موقع یاد دادن آلت (با هر کلمه ای که می شناسد) هیجان خاصی را منتقل کنید، درباره حریم خصوصی با اختصاص کشو یا کمد ویژه ای برای او آموزش را شروع کنید تا بعد بتوانید حفاظت از قسمت های خصوصی بدنش را آموزش دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...