دانشنامه فرزند

ناسزا گفتن کودک 3 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و خسته نباشی خدمت شما، پسر سه سال و نیمه ای دارم که از پسر عمویش حرفای بدی یاد گرفته و دائم تکرار میکنه ورد زبونش شده. با بی توجهی و پرت کردن حواس هم خوب نشد. حتی براش توضیح هم دادم که کار خوبی نیست و باعث ناراحتی همه میشه، اما چون پسر عموش رو هر روز میبینه و اون دائما این حرفارو تکرار میکنه پسر من هم اصلا از ذهنش نمیره. حتی وقتی این حرفارو زده بهش چند دقیقه بی محلی کردم و ناراحت شدم گفتم که سه دقیقه باید به اتاق بره تنها، اما هیچ روشی کار ساز نیست اگه ممکنه راهنمایم کنید.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقتتون بخیر، در مورد رفتارهایی که انجام میده: اون هایی که خطر نداره ولی از نظرتون درست نیست کاملا بی توجه باشید، به مرور این بی توجهی شما باعث حذف اون رفتار میشه در مورد کارهای خطرناک فقط جدیت داشته باشید و بدون تنبیه، اجازه اون کار رو ندید بیشتر از این که "نه و نکن" داشته باشید شرایطی فراهم کنید که بدونه چیکار میتونه بکنه. مثلا به جای "حرف بد نزن" بگویید" ما حرف بد نمی زنیم. تو هم هر وقت حرف خوب زدی بهت گوش میدم. این بی توجهی ها زمانی نتیجه می دهد که شما توجه به موقع را به او داشته باشید یعنی به کارهای خوبش و به بازی هاش توجه زیاد کنید و تشویقش کنید. وارد میدان مبارزه و لجبازی بیشتر باهاش نشید. کاملا خونسرد بدون این که فریاد بزنید و دعوا کنید خودتان الگوی خوبی برایش باشید. در طول روز با او صحبت کنید. همراه او در بازی هایش باشید. حرف های محبت آمیز و کلمات خوب استفاده کنید و هیجان مثبت در این شکل مناسب حرف زدن با او نشان دهید. اسباب بازی های مناسب برای او تهیه کنید، زمینه بازی با همسالانش را مثلا در پارک یا کلاس های بازی خردسالان فراهم کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...