دانشنامه فرزند

اثر مصرف قرص لوونورژسترول برای اولین بار

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 26 سالمه و قدم 170 و وزنم 85 کیلوگرم. اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 27 آبان میباشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی 28 تا 30 روز است. قاعدگی من تقریبا منظم است. معمولا برای جلوگیری از کاندوم استفاده میکردیم. داروی مصرفی خاصی ندارم و تا الان بارداری هم نداشتم و سونوگرافی هم دادم سالم بودم. سوال من این است که من هفته قبل روز چهارم پریودی پاک شدم و روز ششم با همسرم نزدیکی مشکوک داشتم و 4 ساعت بعد یک عدد قرص 1/5 میلی لوونژسترول مصرف کردم و بعدش هیچ علایم خاصی نداشتم، حالا بهم گفتن که این قرص را در زمان بدی از سیکل یعنی روز ششم قاعدگی مصرف کردی و سیستم هورمونیت بدجور به هم میریزه و شاید تا قاعدگی بعدی خونریزی برات رخ نده من باتوجه به اینکه تا حالا ازاین قرص استفاده نمیکردم و بار اولم بوده حالا نگرانم که چه عوارضی روی بدنم میزاره تا چند روز دیگه پریود میشم؟ آیا عوارضش خطرناک هست که روز ششم استفاده کردم، بخصوص برای من که تا حالا بارداری نداشتم؟ خیلی استرس دارم که نکنه رو بدنم عوارض بدی بزاره ...

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

با مصرف لوونروژسترول یا لوونژیل حجم زیادی از هورمون به یکباره وارد بدن میشود، بالطبع با ورود هورمون های اضافی، سیستم هورمونی طبیعی بدن به هم میریزد. بنابراین همه پیامدهای وابسته به عملکرد طبیعی سیستم هورمونی بدن یعنی نظم قاعدگی ها، وضعیت عملکرد لوله های رحمی، رشد فولیکول ها و تخمک گذاری دچار اختلال شده و نظمشان به هم میریزد. اثر آن ممکن است تا حتی ۶ ماه هم پابرجا باشد. چون قرص اورژانسی روش جلوگیری صد در صدی نیست، روال بر این است که اگر تا دو هفته بعد مصرف آن پریود رخ نداد، باید آزمایش خون انجام شود تا مطمئن شویم خانم حامله نیست. اما چون شما روز ششم قاعدگی یعنی بسیار نزدیک به پریود قبلی خود قرص را مصرف کرده اید، با اینکه از نظر هورمونی شرایط بدن به هم ریخته، رحم فرصتی برای بازسازی لایه درونی خود نداشته و بنابراین ممکن است طی بازه زمانی دو هفته ای پس از مصرف قرص پریود نشوید. یا خونریزی با تاخیر رخ داده یا ممکن است دچار لکه بینی شوید. به همین خاطر شما تا موعد همیشگی خود و دو هفته بعد از آن هم برای شروع پریود وقت دارید. اگر بعد از آن هم پریود نشدید آزمایش خون برای کنترل بارداری بدهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «روابط» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...