دانشنامه فرزند

عدم دلبستگی عاطفی کودک به پدرش

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و خسته نباشید، من یه پسر سه سال و هشت ماهه دارم در طول روز سعی میکنم هر جور شده سرگرم باشه. شب وقتی همسرم میاد خونه خب دوست دارم ایشونم براش وقت بذاره شده نیم ساعت ولی متاسفانه اصلا با بچه بازی نمیکنه. حتی روزای تعطیل خیلی هنر کنه بخواد بره بیرون خرید با خودش ببره. هر چی به همسرم میگم که واسه این بچه کمی وقت بذار اصلا گوش نمیکنه میگه خسته شدم از بس نصیحتم میکنی. میگه تو داری به بچه محبت بیش از حد میکنی که بکشیش سمت خودت. الان دیگه جوری شده که اصلا پسرم دوست نداره کاراشو پدرش انجام بده حتی بعضی وقتا هم که همسرم میگه بیا با هم نقاشی کنیم گریه میکنه میگه نه با مامان. تو رو خدا منو راهنمایی کنین چه جوری این رابطه رو درست کنم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

توصیه می شود اگر پدر وقت بازی کودکانه را ندارد در کارهای روزمره منزل یا خرید آخر هفته فرزندتان را با خودش همراه کند. با صحبت کردن با او درباره کارهایی که انجام می دهد می توانند از با هم بودن لذت ببرند. مثلا اگر ماشین می شوید دستمال و سطل آبی هم به او بدهد زمانی که پدرش حضور دارد همراه شما با کودک بازی کند و مراقبت های کودک را با هم انجام بدهید. این ها زمینه را فراهم می کند که به پدرش هم دلبستگی پیدا کند. کودکان به کسانی یا جایی دلبسته می شوند که نیاز عاطفی آن ها را تامین کند. یعنی محبت ببیند، جواب لبخندهای او داده شود، با او بازی کند، او را در آغوش بگیرد. وگرنه صرفا تامین نیازهای جسمی مثل غذا دادن، حمام بردن و ... نمی تواند عشق واقعی به کسی را در کودک ایجاد کند. شرایط این رابطه عاطفی را برای پدر با فرزندتان فراهم کنید. هیچ وقت احساساتی عمل نکنید و نخواهید که احساسات او را نسبت به پدرش جریحه دار کنید. هیچ وقت نگویید: من به جای بابات فلان کار رو برات می کنم، بابا حوصله تو رو نداره و حرف های این چنینی.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...