نارسایی طول سرویکس در هفته بیست و یکم بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

طول سرویکس در اولین غربالگری ۴۴ بود اما در غربالگری دوم طول سرویکس شده ۳۲، میخواستم بدونم آیا خطری بچه منو تهدید میکنه و چرا این اتفاق افتاده و چکار کنم؟ الان در هفته ۲۱ هستم شیاف پروژسترون هم ۳ روزه استفاده میکنم و همچنین همش خواب آلودم چه چیزی میتونه باعث خواب آلودگیم باشه؟ مولتی ویتامین و کلسیم د و قرص آهن استفاده میکنم و بچه هم خیلی لگدهاش رو حس نمیکنم.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

طول سرویکس شما فعلا طبیعیست اما رو به پایین و در محدوده مرزی قرار دارد. فعلا استراحت کنید، فعلا بیشتر از قبل استراحت کرده، نزدیکی اصلا نکنید. هفته بعد سونوگرافی را بصورت واژینال تکرار کنید. اینکه چرا این اتفاق افتاده نمی توان دلیل مشخصی برایش آورد. اما احتمال نارسایی سرویکس وجود دارد. اما اگر طول سرویکس در هفته بعد همچنان کاهش پیدا کرده باشد ممکن است پزشک برایتان سرکلاژ انجام دهد (بسته به طول سرویکس) تا از زایمان پیش از موعد جلوگیری شود. تنها خطر هم در صورت کاهش طول سرویکس همان زایمان پیش از موعد است. خواب آلودگی می تواند به دلیل فصل و یا کم خونی باشد. رژیم غذاییتان را تصحیح کنید، (مواد دارای آهن بیشتری مصرف کنید) اگر همچنان احساس خواب آلودگی پابرجا بود به پزشک برای برررسی مراجعه کنید. در مورد لگد بچه هم در بارداری اول حرکات جنین اغلب از هفته نوزدهم به بعد تازه حس شده و نباید انتظار لگد داشت. حرکات جنین در این هفته ها ضعیفند و شبیه ترکیدن حباب هستند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان