دانشنامه فرزند

وسواس کودک 2 ساله هنگام دستشویی رفتن

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، پسر من 2 سال و 10 ماهشه. همیشه و بخصوص از وقتی از پوشک گرفتمش (شش ماه پیش) ادرارشو تو خودش نگه میداره. میبینم داره بهش فشار میاد اما هر کاری میکنم نمیذاره ببرمش دستشویی، چون دوست نداره خیس بشه. در ضمن از 8 ماهگی تو خواب جیش نکرده حتی خیلی هم بهش فشار بیاد فقط تو خواب وول میخوره. نمیدونم مشکلش چیه میترسم عفونت بگیره چون شده بیشتر از 12 ساعتم ادرار نکرده باشه. تو یک سالگی بردیمش پیش متخصص، آزمایش و سونوگرافی هم انجام دادیم مشکلی نداشت. خیلی وسواسه نمیدونم مشکلش به این مربوط میشه یا نه. مثلا هیچ میوه ای نمیخوره فقط گاهی موز یا خیار. بقیه میوه هارو حتی چندشش میشه، دست نمیزنه (به خصوص انار و انگور) وقتی من میخورم گریه میکنه که نخور دستت کثیف میشه. از بس میوه نمیخوره همیشه یبوست داره. آب میوه هم که لب نمیزنه. تازگیا نسبت به خیس شدن هم وسواس پیدا کرده وقتی میبرمش دستشویی میگه نباید پاهامو خیس کنی، ولی با حموم مشکلی نداره خیلی هم خوشش میاد. کلا بچه بهانه گیریه و خوابشم اصلا خوب نیست با اینکه روزا نمیخوابه شبا خیلی دیر میخوابه. (ساعت 3 یا بیشتر)

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با توجه به مواردی که فرمودید، به نظرم مشکل اصلی فرزند شما با دستشویی رفتن یا سایر مشکلاتش ریشه در وسواس زیادش باشد. این که چه عاملی باعث شده فرزند شما در این سن پایین دچار وسواس شود جای سوال بوده و نکته مهمی است که به منظور ارائه راهکار باید مشخص شود. در صورتی که خودتان یا اطرافیان نزدیک کودک برای تمیز کاری، نظافت کودک از وسواس برخوردار هستید و خیلی به کودک امر و نهی می کنید که چه کاری را انجام دهد و چه کاری را انجام ندهد لطفا به منظور جلوگیری از مشکلات این چنینی در رفتار با فرزندتان وسواس را کنار بگذارید. کتاب داستان هایی در مورد نظافت، نحوه دستشویی رفتن تهیه کنید و به فرزندتان با قصه نشان دهید که دستشویی رفتن یک رفتار عمومی است و تمامی افراد در طول شبانه روز این عمل را انجام می دهند. همچنین می توانید پیامد نرفتن به دستشویی را هم در قالب داستان برای او تعریف کنید. زمان های دستشویی رفتنش را با عصبانیت، غر زدن و ناراحتی همراه نکنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دستشویی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...