دانشنامه فرزند

لجبازی کودک 20 ماهه هنگام لباس پوشیدن

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام و احترام حضور شما، من پسری 20 ماهه دارم که مدتیه خیلی لجبازه و خیلی از مواقع جیغ میزنه. مثلا الان حدود یک هفته است که حتی نمیذاره پوشکشو تعویض کنم و هر بار به هر زبانی که بهش میگم یا خودم اقدام میکنم پوشکشو عوض کنم کلی جیغو گریه و بیقراری میکنه که واقعا نمیشه کاری کرد. این شرایط ساعت هم نداره فرضا دیشب حدود ساعت 4 صبح خواستیم پوشکشو عوض کنیم که فهمید و بیدار شد و کلی گریه کرد. واقعا از این شرایط لجبازی و گریه کردناش در زمان لباس پوشیدن و یا پوشک عوض کردن به سطوح اومدیم. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید. با تقدیم ادب و احترام.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

لجبازی و یکدندگی، علامتی از بزرگ شدن در کودک نوپای شماست. او با توانایی راه رفتن و کنترل بر بدنش، میل به استقلال در انجام هر کاری دارد. کافی است احساس کند شما می خواهید او را کنترل کنید و یا اصرار به چیزی دارید، مقاومت خواهد کرد: اگر وارد میدان لجبازی و جنگ با او شوید همه روزتان به دعوا خواهد گذشت، پس: - به او اجازه انتخاب در اموراتش را بدهید. مثلا شکل غذا خوردن با دست، اندازه وعده غذایی، بازی با وسایل دلخواه و بی خطر و ... هیچ نوع سختگیری نداشته باشید. - بازیگر باشید! مثلا برای رفتن به خانه عجله دارید و کودک نوپای تان می خواهد قدم بزند اگر او را فورا سوار کالسکه کنید، جهنمی برپا می شود پس طوری رفتار کنید که فرصت دارید ولی پیشنهاد کنید برای تفریح می خواهید اسب سواری کنید و او را بکشید. خواهید دید که به سرعت شما را برای زودتر رسیدن به خانه همراهی می کند. - برای تعویض پوشک و هر کار دیگری نیز همین طور. عکس العمل های شما مهم است که این روند گذرا به سلامت طی شود یا جزو شخصیت همیشگی او بماند. - او در سنی هست که می خواهد در همه کارها مستقل باشد و به شیوه خودش عمل کند از طرفی به کمک و حمایت شما نیاز دارد. - می خواهد که توجه شما را جلب کند ولی راه درستش را شما باید به او یاد بدهید. - بیشتر از این که "نه و نکن" داشته باشید شرایطی فراهم کنید که بداند چه کار می تواند بکند. به جای "گریه نکن" "نق نزن" و ... بگویید: "وقتی آروم بهم بگی چی میخوای بهت گوش میدم" " وقتی صدات آروم باشه من میشنوم"و ... - آرام و صبور باشید. - در کارهای لذت بخش کودک تان را همراهی کنید. - محیط خانه و ارتباط تان را خوب و جذاب کنید. - وارد میدان مبارزه و لجبازی بیشتر با او نشوید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...