دانشنامه فرزند

پرخاشگری پسر 3 ساله با ورود نوزاد جدید

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام و خسته نباشید، بعد از تولد پسر دومم پسر سه ساله ام کمی عصبی شده و چون با برادرشوهرهایم در یک آپارتمان هستیم از بچه های آنها فحش یاد گرفته و بهانه گیر هم شده، مهد نمی ره هنوز.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

فرزند اول تان که تاکنون مرکز توجه شما بوده، حالا این امتیاز توجه را با کودک دیگری شریک شده است. بنابراین بروز بهانه گیری و پرخاشگری های عصبی در او امری طبیعی است که به جهت جلب توجه بیشتر از شما انجام می دهد. با ابراز توجه بیشتر به او و انجام توصیه های زیر، لطمه های این دوران را به حداقل برسانید: - او را با مسئولیت های نگهداری نوزاد تان درگیر کنید مثلا "از او بخواهید پوشک نوزاد را بیاورد"، "وقتی مشغول کاری هستید نوزاد را سرگرم کند" و از او تشکر کنید. - زمانی را در طول روز "مثلا وقتی نوزادتان خواب است" به تنهایی با پسر 3 ساله تان سپری کنید. - به او یادآوری کنید زمانی نیز خودش کوچک بوده. عکس هایی از نوزادی اش و هدیه هایی که آن موقع برایش گرفته اید را نشان دهید. فحش و کلمات زشت را نیز برای جلب توجه بیشتر شما نسبت به خودش استفاده می کند. در برابر این کلمات واکنش شدید نشان ندهید، دعوا نکنید و فقط بگویید "دوست ندارید آنها را به زبان بیاورد". اگر بیش از حد واکنش نشان دهید چه با تنبیه، چه با توجه کردن، پسرتان را تحریک می کنید که بیشتر این کلمات را تکرار کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...