دانشنامه فرزند

بازی های مناسب برای کودک 5 ماهه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید. کودکم 5 ماهه است. به نظرتون چه بازی مناسب سنش هست؟ بی نهایت سپاسگزارم. پسر هست و بچه اولمه.

پاسخ کارشناس:

فاطمه شریفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام خدمت شما، اولین هدف از بازی در دوره اول رشد، برقراری ارتباط هرچه بهتر و صمیمی تر والدین با کودک است. به علاوه در دوره اول رشد (زیر 7 سال) کودکان به شدت تحت تاثیر حواسند. یعنی حواس پنجگانه مهمترین ابزار برای آموزش و تعلیم کودک است و این حواس مقدمه شکل گیری ادراکات، باورها، تخیلات و اعتقادات کودک در دوره های بعدی رشد می شود. این حواس پنجگانه از ابتدای تولد و حتی قبل از آن یعنی در دوران جنینی هم فعال است. اولین حسی که در دوره جنینی فعال می شود، حس شنوایی است و بعد از تولد حس لامسه، بویایی و بینایی کم کم فعال می شود. بنابراین بهترین بازی ها در این سنین بازی هایی است که موجب تقویت حواس می شود. بعضی از این بازی ها شامل: - قرار دادن اشیاء رنگی مثل مکعب های رنگی در اطراف کودک یا آویزهای عروسکی رنگی بالای تخت کودک، برای شناخت بعدها یا تفاوت رنگ ها. تضاد در رنگ ها موجب تکامل حرکتی کودک هم می شود، چون کودک ترغیب می شود تا دیدن این رنگ ها به آن ها لگد بزند یا دستش را به سمت آن ها دراز کند. - از شش ماهگی به بعد که توانایی گرفتن اشیاء را دارد، بازی با اشیاء ایمن و نرم با سطوح مختلف برای شناخت تفاوت سطوح مثل عروسک ها و کتابچه های پارچه ای و رنگی که برجسته هستند. - اسباب بازی های موزیکال برای تشخیص صدا و تقویت حس شنوایی. (البته صوت قرآن به شدت در تقویت حس شنوایی بر اساس فطرت پاک کودک موثر است و تاثیرات عمیقی بر روح او دارد).

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بازی و فعالیت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 1.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...