دانشنامه فرزند

رحم دو شاخ چیست؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

رحم دو شاخ چیه؟ آیا برای باردار شدن مشکلی ایجاد میکنه؟ درمانش چه طوریه؟

پاسخ کارشناس:

نادیا بازرگان (کارشناس مامایی):

رحم دو شاخ یک اختلال مادرزادی می باشد که رحم به شکل قلب می ماند. رحم های دوشاخ می توانند منجر به خونریزی های غیرطبیعی واژن، درد در حین تخمک گذاری و درد در موقع رابطه جنسی شود. معمولاً در روند اقدام برای بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر بارداری صورت گیرد، می‌تواند آن حاملگی، خارج از رحم باشد، منجر به سقط های مکرر و یا منجر به زایمان زودرس شود، همین‌طور در شکل قرارگیری جنین در درون رحم تاثیر بسزایی دارد که این مسئله می تواند منجر به ختم بارداری به روش سزارین شود. درمان قطعی ندارد چون یک اختلال مادرزادی است اما یک سری از پزشکان روش جراحی را توصیه نموده اند آن هم در زمانی که مریض به سقط های مکرر دچار می شود اما کاملاً به اثبات نرسیده، به هرحال رحمی که قلبی شکل است فضای داخل رحم را برای جنینی که در حال بزرگ شدن می باشد کاهش می دهد و این مسئله می‌تواند منجر به سقط و زایمان زودرس گردد. معمولاً در رحم های دو شاخ طول دهانه رحم را در همان آغاز سه ماهه دوم با سونوگرافی های سریال اندازه گیری می کنند و در صورت کاهش در همان سه ماهه دوم دهانه رحم دوخته می شود یا به اصطلاح عمل سرکلاژ انجام می شود. مراقبت در هنگام باروری حائز اهمیت است و باید حتماً تحت نظر پزشک متخصص زنان تان قرار بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...