دانشنامه فرزند

آیا با ورود نوزاد جدید می توانم کودک 2 ساله ام را از پوشک بگیرم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من یه دختر 2 سال و 3 ماهه دارم و یه دختر نوزاد 55 روزه. دختر بزرگم اوایل خوب بود و اصلا سمت بچه نمیومد یا فقط بوسش میکرد و میرفت اما جدیدا میاد لپش رو گاز میگیره یا موهاشو میکشه یا نیشگون میگیره و وقتی میگم مامان آبجی کوچیک گناه داره میگه مامان ببخشید و میره بوس میکنه و منو و باباشم بوس میکنه و ببخشید میگه، اما باز اینکارو انجام میده. هر روشی امتحان کردم. باهاش صحبت کردم، قهر چند دقیقه ای، بی اعتنایی، تنبیه و منع از چیزایی که دوست داره. دیگه کار به کتکم رسیده اما فایده نداره. هنوز پستونک میخوره و از پوشکم نگرفتمش چون احساس میکنم داره عصبی میشه و اگه بخوام بگیرمش بیشتر عصبی میشه. لطفا در حل این سه مشکل راهنمایی کنید چیکار کنم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، او که تا کنون مرکز توجه در خانواده بوده حالا این توجه را با کس دیگری شریک شده پس رفتارهایش در این سن کاملا طبیعی است. عکس العمل های شماست که تعیین می کند این رفتارها شدید شده و ادامه پیدا کند یا رفع شود. نصیحت و دعوا و قول گرفتن و ... هیچ نتیجه مثبتی ندارد. با انجام توصیه های زیر، این بدرفتاری ها را به حداقل برسانید و در این شکل واکنش ها هم شما و هم اطرافیان ثابت قدم باشید. - او را با مسئولیت های نگهداری نوزاد تان درگیر کنید مثلا "از او بخواهید پوشک نوزاد را بیاورد"، "با تکان دادن جغجغه او را سرگرم کند" و از او تشکر کنید. - هر روز حداقل یک ساعت را بدون حضور فرزند دوم، مثلا وقتی او خواب است؛ به تنهایی با او سپری کنید و بازی های دو نفره انجام بدید. - در برابر رفتارهای بد ولی بی خطرش هیچ واکنشی نشان ندهید و کاملا بی اعتنا باشید. - وقتی رفتار آسیب رسان انجام می دهد او را از نوزادتان جدا کنید. بدون عصبانیت و تنبیه و فریاد، فقط با لحن و چهره جدی بگویید "نه، ما کسی رو نمیزنیم، زدن کار بدیه" - از او نخواهید عذرخواهی کند یا قول بدهد چون تاثیری ندارد و این جریان (رفتار بد و بعد عذرخواهی و بوس) برای او خوشایند است و تکرار می کند. - ارتباط محبت آمیزتان با او را تقویت کنید. این رفتارهای آزار دهنده او برای جلب توجه و تقاضای محبت بیشتر از شماست. - به جای "نه" "نکن" و سرزنش کردن؛ بگویید انتظار دارید چطور رفتار کند. مثلا به جای "اگه نی نی رو بزنی بچه بدی هستی کسی دوست نداره" بگویید "وقتی باهاش بازی کنی براش جغجغه تکون بدی من خیلی کارتو دوست دارم" - وقتی کوچک ترین رفتار خوبی دارد به او توجه کرده و تشویقش کنید. - با صبوری و ثبات قدم در این شکل واکنش ها؛ به مرور زمان بد رفتاری ها از بین می رود. - پستانک خوردن لطمه ای وارد نمی کند. با پرت کردن حواس و مشغول کردن او با بازی، این عادت ترک می شود. چند مساله اضطراب آور برای کودک همزمان نباید اتفاق بیفتد. اجازه دهید درباره خو گرفتن به فرزند تازه متولد شده به سازگاری مناسب برسد سپس آموزش توالت رفتن را شروع کنید. برای این آموزش حتما مطالعه لازم را داشته باشید یا مشاوره دریافت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دستشویی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...