دانشنامه فرزند

شلوغ کردن کودک 3 ساله در مهمانی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام ممنون از کانال خوبتون، بچه آبجیم 3 سالشه البته مهر میشه 3 خیلی هم مورد توجه هست و بسیار باهوش و پر جنب و جوش ولی وقتی مهمانی میریم و مورد توجه بقیه قرار میگیره شروع میکنه به خرابکاری هر چیزی رو برداره بریزه کلا شلوغ کاری در حالی که داخل خونه بسیار بهش محبت میشه. میشه بگین باید چیکار کرد؟ سوال بعدی اینکه اینقدر باهوش هست که میدونه لباسی که دوست داره رو باید بالا بگیره که کثیف نشه ولی داخل دستشویی نمیره لباس زیرشو کثیف میکنه میره یک گوشه از خونه اونم همیشه نه گاهی وقتا و اگه بهش بگن مثلا دست نزن اون گلدون رو میفته، بدتر میره دست میزنه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

قدم اول این است که ببینید کودک واقعا در خانه تحت کنترل هست یا نه؟ اگر او در خانه کاملا آزاد است که با هر وسیله ای بازی کند و به رفتارهای اشتباهش میدان داده می شود؛ پس کتترل را ابتدا از خانه شروع کنید. اگر فقط در مهمانی ها انجام می دهد به دنبال جلب توجه است و فهمیده که در این جمع ها کنترل نمی شود. به رفتارهای مثبتش توجه بسیار داشته باشید و تشویق کنید اسباب بازی خاصی را که خودش انتخاب کرده در مهمانی همراه ببرید تا زمینه سرگرمی او فراهم باشد رفتارهای منفی را ابتدا کاملا نادیده بگیرید. او را تهدید نکنید مثلا "بریم خونه میدونم چیکارت کنم" و ... در صورت ادامه او را از آن محیط که شلوغ کاری می کند خارج کنید حتی اگر مجبورید او را در حال جیغ کشیدن بلند کنید. روی حرف خود قاطع باشید و بخاطر این، احساس خجالت از اطرافیان نداشته باشید. به او بگویید "هر زمان آماده بودی که آروم بازی کنی به داخل برمی گردیم" در رفتار خود ثابت قدم باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...