دانشنامه فرزند

وابستگی کودک 3.5 ساله به مادر و نماندن او در مهد کودک

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، ببخشید پسر من سه سال و نیمه هست. هر کاری میکنیم هیچ علاقه ای نداره به مهد کودک بره. بعد از اینکه ثبت نامش کردیم فقط سه جلسه رفت اونم در صورتی داخل کلاس میموند که من هم تو کلاس بودم. میشه راهنماییمم کنید که چیکار کنم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، او را سرزنش نکنید: "چرا به من چسبیدی، بزرگ شدی نباید گریه کنی، الان همه بهت میخندن" او را با کسی مقایسه نکنید "ببین فلانی نشسته اصلا هم گریه نمیکنه" و این شکل حرف ها فقط اعتماد به نفس او را از بین می برد و باعث تشدید این مشکل می شود. - انتظار نداشته باشید کودک شما ناگهانی و یک شبه با این جدایی سازگار شود. - با کلاس های آموزشی یا ورزشی که ساعت کمتری دارد تمرین این جدایی را شروع کنید. - ابتدا کنارش باشید، کم کم از او فاصله بگیرید و در سالن باشید و اطمینان دهید منتظرش هستید. بعد از مدتی محیط کلاس یا ساختمان مهد را ترک کنید و اطمینان دهید فلان ساعت به دنبالش می روید و به حرفتان عمل کنید تا به شما اعتماد کند و احساس امنیت داشته باشد. - اطمینان دهید دوستش دارید و حتما سر ساعت دنبالش می روید. - به طور پنهانی و بی خبر نباید او را تنها بگذارید. - به تدریج می توانید این ساعت ها را بیشتر کنید. - هر روز برنامه تان را به زبان ساده برایش توضیح دهید. این آگاهی به او آرامش می دهد "فلان ساعت می برمت مهد، اونجا تو فلان کارها رو می کنی، ساعت فلان میام دنبالت، من همیشه دوست دارم، می فهمم از این که ازم دور بشی چقدر برات ناراحت کننده ست" و دقیقا ساعتی که باید، آنجا باشید تا به شما اعتماد کند. - سازگاری برای جدایی از شما، نیاز به صرف زمان دارد و ناگهانی و یک دفعه اتفاق نمی افتد، پس صبور باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...