دانشنامه فرزند

تشخیص بارداری خارج از رحم با انجام آزمایش تیتر بتا

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من بیست و نه ساله هستم. قدم صد و هفتاد و وزنم شصت و شش هست. اولین روزآخرین قاعدگی من اول فروردین هست. به خاطر سقط دوره ی منظم بیست و هفت روزه م تبدیل به دوره ها نامنظم بیست و هشت روز و سی روز شده بود. دو ماه بعد سقط هر ماه علاعم بارداری داشتم، مثل تهوع تکرر ادرار و ... اینقدر از لحاظ روحی خواهانش بودم و اذیت شدم که حتی وسط قاعدگی به خیال اینکه خونریزی مربوط به لانه گزینی هست بی بی چک میزدم. اصلا جلوگیری نکردم. ویتامین دی و فولیک اسید و آهن خوردم برای جبران کم خونی بعد از سقط. شهریور پارسال ازدواج کردم و بلافاصله باردار شدم و سه ماه بعد سقط شد. این اواخر یعنی چند روز پیش چند شبی متفورمین خوردم. سوال من اینه، من این ماه اقدام کردم اما دیگه از لحاظ فکری خیلی درگیر نبودم. بعد از نیمه ی ماه چند روزی دچار تهوع صبحگاه شدم یک باره و اینقدر تعجب کردم که سریع رفتم آزمایش خون که بتا ۰/۲ بود. گفتن باردار نیستی و نگفتن که زوده برای آزمایش. از چند روز پیش هم دچار درد تخمدان چپ و تکرر ادرار در حد پنج دقیقه یک بار و سرگیجه شدم. آب خوردنم زیاد شده عجیب، اشتهام بی نهایت رفته بالا در حالیکه کلا کم غذا میخوردم، نفسم به شماره میافته، قلبم تپشش رو متوجه میشم، سونو دادم چیزی نبود اما خودم یه ساک کوچیک دیدم مطمئنم. صبح امروز بی بی چک زدم مثبت بود سریعا دو خط نمایان شد. البته پزشکم گفته بود مشکوکی. هنوز پریود نشدم علائم پریودم ندارم. آیا باردارم ؟ چه جوری بفهمم خارج از رحم نیست؟ دکترم ساک رو ندید. چکار کنم که سقط نشه و بارداریه سالمی داشته باشم.

پاسخ کارشناس:

مریم زردشت (کارشناس مامایی):

اولین قدم این است که اگر ده روز از نزدیکی شما در زمان تخمک گذاری گذشته است تیتر بتا خون را چک کنید و عدد آن هم مهم است. تیتر بتا در زمان بارداری هر 48 ساعت دو برابر می شود. همچنین تشخیص ساک حاملگی فقط وقتی امکان پذیر است که تیتر بتا بالای 1500 باشد پس سونوگرافی های زودتر از این زمان نمی تواند ساک حاملگی را به راحتی تشخیص دهد. اگر باردار نبودید بهتر است از نظر عفونت ادراری و عفونت واژن بررسی شوید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «فکر می کنم باردارم!» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...