دانشنامه فرزند

لجبازی کودک 4 ساله با مادرش بعد از ورود نوزاد جدید

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام صبح شما بخیر، فرزند اولم پسره نزدیک به چهار ساله فرزند دومم پسره حدود دو ماهه. خدا رو شکر از ابتدا به دنیا آمدن بچه اصلا حسادت نمیکرد فقط خیلی دوستش داره و هر کی بخواد بچه رو بغل کنه باید از او اجازه بگیره و خودشم بچه رو از دوست داشتن زیاد بوس میکنه و بد فشار میده. در بعضی مواقع لجبازی میکنه کارهایی انجام میده که میدونه اشتباهه ولی جلب توجه میکنه بعضی موقع ها بقدری خسته میشم که سرش داد میزنم و پرخاش میکنم خودم عصبی میشم و کنترل ندارم و گریه میکنم باید چیکار کنم؟ با تشکر لطفا کمکم کنین.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام، دقیقا رفتارهایی که اشاره کردید برای جلب توجه و گرفتن محبت بیشتر از شما انجام می شود و کاملا طبیعی است اگر با لجبازی متقابل شما و دعوا و سرزنش پاسخ بدهید این رفتار به عادت همیشگی او تبدیل می شود. - روی آرامش خود کار کنید، صبور باشید. - ساعتی از روز را (مثلا وقتی نوزاد خواب است) فقط به پسر 4 ساله تان اختصاص دهید. - همراه با حرف های محبت آمیز با او بازی کنید و در کارهای مورد علاقه اش همراهی اش کنید. - رفتارهای بد و بی خطر او را کاملا نادیده بگیرید. کوچکترین توجهی، باعث تحریک بیشترش می شود. - به هنگام رفتارهای خطر آفرین مثلا محکم فشار دادن، نوزاد را از او جدا کنید. بدون واکنش تند ولی با لحن جدی بگویید: "نه فشار دادن اونو اذیت میکنه" ولی برای رفتارهای خوبش مثل کمک کردن در نگهداری نوزاد، او را تشویق کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...