دانشنامه فرزند

عدم اعتماد به نفس کودک 6 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، با پسر 6 ساله که امسال کلاس اول خواهد رفت و فوق العاده خجالتی و بدون اعتماد به نفس هست چکار باید کرد؟ یه خواهر کوچکتر از خودش داره که 2 سالشه موقع برخورد با غریبه ها بشدت خجالت میکشه، سلام نمیده. مربی پیش دبستانیش هم میگفتن که ازش سوال میپرسم جواب نمیده گویا کمی ترسو هم هست. مثلا وقتی بخواد بره ظرف همسایه رو پس بده، در نمیزنه چون خجالت میکشه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، خجالتی بودن و عدم اعتماد به نفس فرزند شما شاید ریشه در این مساله داشته باشد که شما مسئولیت هایی را به فرزندتان محول نکرده اید یا اگر مسئولیتی به او سپردید و در صورت اشتباه او، از طرف شما سرزنش شده است و این باور در او شکل گرفته که فرد نالایقی است. بهتر است مسئولیت هایی متناسب با سن فرزندتان به او بسپارید و در صورتی که آن ها را به خوبی انجام داد او را تحسین کنید و با کلمات مثبت به او بفهمانید که فرد شایسته ای است. در صورتی که اشتباهی در انجام دادن کارها از او سر زد او را سرزنش نکنید. فرصت های آسان تری در اختیار او قرار دهید که بتواند از پس انجام آن کارها بر آید تا از سوی شما تشویق شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...