دانشنامه فرزند

تخمدان مولتی فولیکولر چیست؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

تخمدان مولتی فولیکولر چیست؟ آیا همان پلی کیستیک تخمدانه؟ درمانش به چه صورتی هست؟

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سلام. بله، منظور می تواند همین باشد. البته شیوه بیان گزارش به نام تخمدان مولتی فولیکولر شیوه معمولی نیست و باید دید شما در چه زمانی از سیکل سونوگرافی داده اید و سونوگرافی و گزارشش رویت شود، اما محتمل ترین گمان همین است. در مشکل pco یا سندرم تخمدان پلی کیستیک فولیکول ها رشد مناسبی ندارند و به حد کافی بزرگ نمی شوند و به شکل فولیکول های ریز متعدد در تخمدان دیده شده و بنابراین تخمک گذاری هم رخ نمی دهد. در واقع وجودشان بیانگر اختلال عملکرد تخمدان است. تخمدان پلی کیستیک یا در اصطلاح تنبلی تخمدان منجر به مشکلاتی مثل نامنظمی قاعدگی و اختلال در تخمک گذاری و تاخیر در بارداری و یا ناباروری موقت (به راحتی قابل درمان است) می شود اما می توان با آن مقابله کرد. در واقع اگرچه این مشکل درمان قطعی و نهایی ندارد اما با مصرف دارو قابل کنترل می باشد. بهتر است تمام آزمایشات هورمونی از جمله بررسی سطح پرولاکتین را انجام دهید تا اگر مشکل هورمونی همراه وجود دارد شناسایی و درمان شود. سپس با نتیجه آزمایشات هورمونی برای دریافت دارو جهت بهبود رشد فولیکول ها و تخمک گذاری (در صورت تصمیم به بارداری) و یا تنظیم پریودها در صورت نامنظم بودن به پزشک مراجعه کنید. به علاوه ورزش روزانه منظم داشته باشید، حتما وزن خود را کاهش دهید. مصرف مواد غذایی بسیار شیرین و پرچرب را کاهش داده و از مواد غذایی فرآوری شده و کارخانه ای مثل سوسیس و کالباس کمتر استفاده کنید تا شانس تان برای باردار شدن چه حالا و چه آینده بیشتر شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...