دانشنامه فرزند

بی قراری کودک در مهد به علت وابستگی به مادر

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من پسر 2 سال و 9 ماهه ای دارم که در حال حاضر 2 هفته ست که به مهد کودک میره البته من هم در سالن مهد مینشینم او تمام وقت در کلاس نمی ماند، مدام میاد در سالن پیش من. چه راهی به من پیشنهاد میدید؟ چون واقعا نمیدونم باید هفته آینده چه راهی رو پیش بگیرم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

او را سرزنش نکنید: "چرا به من چسبیدی، بزرگ شدی نباید گریه کنی، الان همه بهت میخندن" او را با کسی مقایسه نکنید: "ببین فلانی بدون مامانش نشسته اصلا هم گریه نمیکنه" و این شکل حرف ها فقط اعتماد به نفس او را از بین می برد و باعث تشدید این مشکل می شود. انتظار نداشته باشید کودک شما ناگهانی و یک روزه با این جدایی سازگار شود. پس صبور باشید و کم کم زمینه جدایی را با محبت و به آرامی ولی قاطع فراهم کنید. اگر ناچار به گذاشتن او در مهد نیستید تا 3 سالگی او صبر کنید و ابتدا با کلاس های آموزشی یا ورزشی که ساعت کمتری دارد تمرین این جدایی را شروع کنید. ابتدا کنارش باشید کم کم از او فاصله بگیرید و در سالن باشید و اطمینان دهید منتظرش هستید. بعد از مدتی محیط کلاس یا ساختمان مهد را ترک کنید و اطمینان دهید فلان ساعت به دنبالش می روید و به حرف تان عمل کنید تا به شما اعتماد کند و احساس امنیت داشته باشد. هنگام جدایی، حتما بی قراری نشان می دهد ولی شما قاطع باشید و با اطمینان دادن به این که دوستش دارید و حتما سر ساعت دنبالش می روید از او جدا شوید. به طور پنهانی و بی خبر نباید او را ترک کنید. هر روز برنامه تان را به زبان ساده برایش توضیح دهید. این آگاهی به او آرامش می دهد"فلان ساعت می برمت مهد، اونجا تو فلان کارها رو انجام میدی و فلان ساعت میام دنبالت" و دقیقا ساعتی که باید، آنجا باشید تا به شما اعتماد کند. سازگاری برای جدایی از شما، نیاز به صرف زمان دارد و ناگهانی و یک دفعه اتفاق نمی افتد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «پیش دبستان» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...