دانشنامه فرزند

آیا مصرف قرص ال دی در دراز مدت باعث یائسگی زودرس خواهد شد؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من 24 سالم هست، ازدواج نکردم. 13 سالگی پریود شدم و دو سال همه چیز منظم بود، اما 15 سالم بود که به دلیل قطع شدن ناگهانی پریود، پزشک تشخیص داد من پلی کیستیک تخمدان هستم و 9 سال تمام بدون وقفه به من قرص ضد بارداری داد تا اینکه امسال قرص رو قطع کردم، آزمایش کامل خون از قبیل موارد زیر دادم:
Testosterone, Progestetone, LH, FSH, Prolactin, Insulin Residtance, Blood Sugar, TSH, Anti TPO, T3, Estradiol و‌... همه آزمایش ها نرمال هستند، به جز استرادیول شدیدا کم. به عبارتی این سالها من پلی کیستیک نبودم و عمرم رو هدر دادم و این استروژن پایین من بوده که باعث میشده پریود نشم به صورت طبیعی و فولیکولها پشت هم انباشته میشدن و تنها در سونوگرافی پلی کیستیک دیده میشده حالا نگرانی من اینجاست:
چطور میتونم سطح استروژن رو بالا بیارم و نگران یائسگی زودرس نباشم؟ من شاید تا 10 سال دیگه نخوام بچه دار شم و این مسئله من رو خیلی میترسونه. راستی، من 45 کیلوگرم هستم و قدم 156 هست. همیشه با استرس زندگی کردم و خیلی هم بدغذا و بی اشتها هستم، اما MRI مغز انجام دادم و هیپوفیز هم مشکلی نداشت. ممکنه که من در شرف یائسگی زودرس باشم؟ امیدی به باردار شدن من در دهه 30 زندگیم هست؟

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

بدون دانستن رنج موارد بررسی شده و رنج نرمال آزمایشگاه نمی توان نظری در مورد یائسگی زودرس داد. به علاوه لازم است سطح AMH نیز بررسی شود. پس کلا به یک پزشک مراجعه کرده تا هم بتواند برگه آزمایش شما را مشاهده کرده و هم آزمایشات لازم را درخواست نماید. قرص ال دی منجر به یائسگی زودرس نخواهد شد. تشخیص این که در معرض این مشکل هستید یا نه و چه درمانی می توان انجام داد نیز وابسته به دانستن رنج آزمایشگاهی فاکتورهای مورد بررسی به ویژه LH و FSH و نتیجه آزمون AMH است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها

در حال بارگذاری ...