دانشنامه فرزند

لجبازی و پرخاشگری کودک 5 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من یه پسر 5 ساله و یک پسر 20 ماهه دارم. پسر بزرگم خیلی لجباز و پرخاشگره. هر شی جالبی که میبیند حتی با حداقل جذابیت دوست دارد برایش تهیه کنیم. از کلمات برایم بخرید، منو ببرید، دائم استفاده میکنه. نمیدونم چه برخوردی داشته باشم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

لجبازی کردن کودک تان نوعی جلب توجه و تقاضای محبت بیشتر از شماست. در طول روز، ساعتی را فقط به او اختصاص دهید (بدون حضور فرزند دوم تان) بازی کنید، داستان بگویید و ... پیشگیری کنید: زمان بی حوصلگی و خستگی او را خرید نبرید وارد میدان رقابت لجبازی با او نشوید! او هنوز کودک است. با دعوا و سرزنش و تهدید فقط این رفتار را در او تشدید می کنید. بدون واکنش شدید ولی با لحنی قاطع بگویید مثلا: "ما برای خرید خونه اومدیم و قرار نیست اسباب بازی بخریم. توی خرید خونه میتونی بهم کمک کنی" اگر رفتار لجبازی ادامه داشت او را از آنجا دور کنید و نسبت به او بی توجه باشید. اگر خواست کمک کند با لبخند و تشویق او را همراهی کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...