دانشنامه فرزند

به سوالات کودک 3 ساله در مورد مسائل جنسی چگونه پاسخ دهیم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام و خسته نباشید، من یه پسر سه سال و 7 ماهه دارم که علاقه شدیدی به دختر بودن داره مثلا تو نقاشی ها میگه واسم دامن بکش یا لاک بزن یا اینکه همهش میگه کاش من دختر بودم می خواستم بدونم تا چه سنی و تا چه حد طبیعیه و اینکه من چه برخوردی میتونم نشون بدم که درست باشه؟ ممنون از کمکتون و یه سوال دیگه، پسرم در مورد اندام تناسلیش و تفاوتاش با دخترا خیلی سوال و جواب میکنه. بی تفاوت باشم یا جوابش رو بدم؟ از روزی که مسایل و جاهای خصوصی رو بهش آموزش دادم، اینکه فقط کیا میتونن ببینن تازه بیشتر سوال میکنه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، پسرتان الان در سنی است که نسبت به جنس خودش شناخت پیدا می کند و در واقع هویت جنسی اش شکل می گیرد. این که خیلی علاقه به دختر بودن داره باید بررسی بشه که این علاقه به چه دلیل است؟ آیا در خانواده و یا محیطی که با آن ها قرار گرفته است دختر بودن زیاد مورد پسند است تا پسر بودن یا نه؟ یا شاید همبازی هایش بیشتر دخترها هستند. به هر حال باید این مسئله دقیق بررسی شود که منشا این علاقه چیست. البته بعضی مواقع بچه های پسر شاید فقط به بعضی از مسایل که فقط به دخترها تعلق دارند علاقه داشته باشند. مثلا لاک زدن. موقعی که مادرش لاک می زند دوست دارد او هم بزند. اگر مسئله فرای این باشد باید علتش بررسی بشه و از رشد این علاقه خودداری بشه. مثلا از طریق الگو سازی پسران و مردان موفق و خوب می توان کودک را به این مسئله آگاه کرد که پسر بودن و مرد بودن میتونه خوب باشه و مزایاش چیه و ... آموزش در مورد مسائل جنسی به بچه ها لازم و ضروری است چون جلوی سوء استفاده از آن ها را در محیط اجتماعی می گیره. در مورد سوال های جنسی و تفاوتش که می پرسد می توانید به صورت سربسته بهش توضیح بدهید چون اگر بی تفاوت باشید خودش شاید از راه های دیگر کنجکاوی کند و کشف کند پس بهتر است از خود شما جواب سوال هایش را بگیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...