دانشنامه فرزند

راهکار مناسب برای کم خوابی پسر 11 ماهه در شب

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من یه نوزاد یازده ماهه دارم شب ها نمی خوابه ساعت 1:30 یا دو می خوابه تازه با دعوا کردن که من اصلا این کار رو دوست ندارم. حتی بعضی شب ها تا یه کوچولو به پاش نزنم نمی خوابه. تک فرزنده، پسر هست دو بار در روز چرت میزنه هر دو بار یک ساعت، هر موقع خوابش بیاد نق میزنه و گریه میکنه و من می خوابونمش، شب هم که 1:30 الی 2 می خوابه اما هر سه ساعت بیدار میشه و گریه میکنه و من آب بهش میدم می خوابه تا 7:30 و شیر بهش میدم و تا 10:30 می خوابه صبح، شیر خودمم نمی خوره شیر خشک میدم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

کودک شما در این سن شب‌ها به 10 تا 12 ساعت خواب احتیاج دارد و یک یا دو بار در روز چرت می‌زند. دیگر به شیر خوردن شبانگاهی نیاز چندانی ندارد. کمتر کودکی هست که در طول شب بیدار نشود. با رعایت توصیه های زیر در عرض 2 هفته صبور باشید تا برنامه خواب او تنظیم شود. - او که احتمالا چهار دست و پا و یا چند قدم راه می رود پر از انرژی هست که در طول روز با بازی های جنبشی مختلف باید تخلیه شود. تا برای خواب شب کاملا خسته باشد. - بازی های پر تحرک، قلقلک دادن و حتی تماشای کارتون را از قبل خواب، حذف کنید. - اتاق را کاملا تاریک نکنید، استفاده از چراغ خواب مفید است. - آداب ثابتی را برای هر شب قبل از خواب فراهم کنید و حتما سر ساعت مشخصی انجام دهید. مثلا گذاشتن در رختخواب و لالایی خواندن. - اگر بقیه برنامه های کودک تان نیز ثابت باشد برنامه خواب راحت تری خواهد داشت. یعنی ساعت معینی چرت روز بزند، بخورد، بازی کند و بخوابد. - هنگامی که کودک بیدار شد و گریه کرد فورا نزدیک او نشوید. صبر کنید تا او خود دوباره به تنهایی بخوابد. بار اول 5 دقیقه صبر کنید و هر بار به این تایم اضافه کنید. - بدون این که او را بغل کنید یا چراغ را روشن کنید؛ فقط با صحبت او را به خواب دعوت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...