پایین بودن جنین در هفته بیست و پنجم بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۲۸ ساله هستم، قدم ۱۶۳٫۵ سانتیمتر است. قبل بارداری ۶۳ کیلوگرم بوده و اکنون ۷۳ هستم. اولین روز آخرین پریودی من در تاریخ هشت آذر بوده، اکنون بیست و پنج هفته باردارم. داروهای مصرفی من، کلسی کر، فرو فورت گاین، آسپرین و سه تا آمپول هفته ای یک بار پرولوتون. بارداری اولم، هفته بیست و پنجم. یه مدت شکمم سفت می شد و زیر دلم درد می کرد. زیر نظر پزشک پرولوتون زدم و آسپرین خوردم، سفت شدن دلم خوب شد اما یه مدته که حرکات جنین رو زیر دلم و مخصوصا حین نشستن، توی واژن احساس می کنم و لگنم درد خفیف داره و جنین حین حرکت روی مثانم فشار میده که سریع باید برم دستشویی. من بیشتر از یک هفته است که استراحت می کنم و راه نمیرم، هیچ حرکتی بالای شکمم نمی فهمم. تو سونوگرافی طول سرویکس سی و سه و حالت جنین سفالیک بود. به نظرتون من باید چکار کنم؟ زایمان زودرس نداشته باشم؟ دکتر بهم گفت بچه پایینه خطرناکه. یعنی من نه ماه و نه روزمو پر می کنم؟ عفونت ادراری و واژنم دارم.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

خوشبختانه طول سرویکس خیلی نگران کننده نیست. اما نگفته اید کی سونوگرافی انجام شده؟ علائمی که می گویید با توجه به شرایط تان احتمال نارسایی سرویکس را مطرح کرده و نیازمند مراجعه به پزشک برای معاینه هستند. به علاوه باید سونوگرافی پیگیری برای طول سرویکس انجام شود. در اولین فرصت مجددا به پزشک مراجعه کنید. در حقیقت نمی توان قضاوت و پیش بینی کرد که شرایط به چه نحو پیش خواهد رفت. اما با استراحت مطلق، اجتناب از نزدیکی و مصرف داروهای داده شده احتمال وقوع مشکل کم خواهد شد. نسبت به درمان عفونت واژن و ادراری حتما اقدام کنید چون عفونت های ادراری درمان نشده خطر زایمان زودرس را می توانند افزایش دهند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان