دانشنامه فرزند

وقتی دوقلوها دعوا می کنند چه کار کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، من 21 سالمه و دوقلو دختر و پسر دارم که یک سالشونه، دست تنها هستم کسی رو ندارم که کمکم کنه و بخاطر شرایط مالی نمیتونیم کسی رو بگیریم. دوقلو های من از الان خیلی هم دیگرو میزنن و با هم رفتار خوبی ندارن دخترم همش برادرشو گاز میگیره. میخواستم راهنماییم کنید که من چه رفتاری باهاشون داشته باشم که خوب بار بیان و با هم خوب تا کنن؟ کسیو ندارم راهنماییم کنه از خستگی کارهای اینا دیگه کم آوردم، بی زحمت میشه یکم راهنماییم کنید؟ سپاس از شما.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

صبور باشید. در دعواهای دوقلوهای تان فورا مداخله نکنید. اجازه دهید خودشان اختلاف شان را حل کنند مگر این که درگیری فیزیکی باشد و بخواهند به یکدیگر آسیب برسانند. نام رفتار بد را بگویید و خود کودک را سرزنش نکنید. یعنی به جای "بچه بدی هستی این کار رو کردی دوست تون ندارم" بگویید: "فلان کار بده، این کار رو اصلا دوست ندارم" و کار درستی که به جای رفتار اشتباه می توانند انجام دهند نشان دهید. مثلا "زدن کار بدیه؛ بیایید با هم توپ بازی کنیم و به هنگام درگیری فیزیکی فقط آن ها را از هم دور کنید. بدون این که دعوا و تنبیه کنید. هر بار همین کار را انجام دهید با وجود همه شباهت هایی که دوقلوها با هم دارند باید توجه کنید که هر کدام شخصیت مستقل هستند. پس مقایسه چه مثبت و چه منفی اصلا صحیح نیست. هر روز یا در هر فرصتی، باید فقط با یکی از بچه ها، حتی به مدت 5 دقیقه، زمانی را به تنهایی بگذارنید و بازی کنید. این زمان اختصاصی برای هر کدام؛ نیاز به محبت را در هر کدام بیشتر ارضا می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...