دانشنامه فرزند

پرورش مسئولیت پذیری در کودک 5 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام، پسر پنج سال و ده ماهه دارم که وسایلش برایش اصلا اهمیت ندارد مثلا اسباب بازیش که میشکند اصلا اهمیت نمی دهد و میگوید بازم میخرین برام و زود از خاطرش می رود و یا اینکه همسن و سالانش هر چه بخواهند به آنها می دهد حتی اگر واقعا آن را دوست داشته باشد من چکار کنم که کودکم کمی مسولیت پذیر باشد و مراقب لوازمش چه در خانه و چه در مدرسه باشد این مسئله برایم خیلی مهم است. چگونه به فرزندم مهارت نه گفتن را یاد بدهم همیشه در جمع کودکان این فرزند من است که هر شرایطی را حتی باب میلش نیست قبول می کند و کلا نه گفتن رو بلد نیست لطفا من رو در این دو مورد راهنمایی کنید. با سپاس فراوان.

پاسخ کارشناس:

ندا فرجی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

به نظر می رسه دو مساله کاملا متفاوت وجود داره 1- مسئولیت پذیری 2- توانایی ابراز وجود. در مورد نخست وقتی خودش میگه بازم برام می خرید یعنی تاکنون چنانچه باید با پیامد منطقی رفتارش روبرو نشده. شاید اصلا قانون و محدودیتی درباره وسایل و دیگر رفتارها نداشته و همیشه تونسته با روش های گوناگون به هر چه می خواد برسه در واقع اون برای پدر و مادر قانون گذاشته! در مورد دوم نه گفتن و ابراز وجود یک مهارته که باید از یک سالگی کم کم آموخته بشه. از سوی دیگه شاید بکن نکن های نابجا زیاد شنیده و یا زیاد محدود شده و یا برای این که بچه حرف گوش کنی بوده تشویق شده، که با نکته اول در تناقضه! این تناقض فرزندتونو سردرگم می کنه به نظر می رسه پدر و مادر نیاز به فراگیری مهارتهای فرزند پروری دارید تا پیش از ورود فرزندتون به مدرسه آماده این نقش اجتماعی بشه.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...