دانشنامه فرزند

علت تجویز مجدد قرص آ اس آ و دوفاستون در هفته هشت بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

خانم من بارداری اولش هست و سنش 31 سال میباشد. سابقه بارداری قبلی و سقط هم نداره. عادت ماهانه هم منظم و 25 روزه بوده. قبل از اقدام به بارداری هم همه آزمایشات و سونوگرافیش نرمال بود. الان هم در پایان هفته 11 میباشد، اما در هفته 6 بارداری دچار لکه بینی شد که سریعا به دکتر مراجعه کردیم. پس از سونوگرافی سایز جنین و ضربان قلب جنین تماما نرمال بود فقط یه لخته خون 3 میلی متر در 8 میلی متر مشاهده شد که دکتر شیاف فرتیژست شبی یک عدد، قرص دوفاستون شبی یک عدد، آ. اس. آ 80 میلی شبی یک عدد (تماما به تعداد 30 عدد تقریبا تا پایان هفته 11) تجویز کرد و واسه هفته هشت دوباره سونوگرافی نوشت، هفته 8 که سونوگرافی انجام شد لخته خون بر طرف شده بود و همه چیز جنین سالم و نرمال بود ولی دکتر جز شیاف بقیه قرصارو دوباره 30 عدد نوشت و گفت پس از پایان 30 عدد اول، سری جدید شروع بشه (تقریبا تا پایان هفته 15 میشه) میخواستم بدونم این قرصا ضرری واسه جنین نداره؟ دلیل اینکه دوباره 30 عدد نوشت و تقریبا باید تا پایان هفته 15 بخوره چیه؟ اساسا این قرصا باید تا هفته چند مصرف بشه؟ نوبت بعدی دکتر پایان هفته 12 میباشد.

پاسخ کارشناس:

نادیا بازرگان (کارشناس مامایی):

قرص آ اس آ قرص ضد انعقاد خون می باشد، جلوگیری از لخته خون می‌کند که معمولاً برای پیشگیری از سقط داده می شود. قرص دوفاستون نوعی هورمون پروژسترون می باشد که این قرص نیز جهت جلوگیری از سقط داده می شود. شیاف فرتیژست نیز نوعی هورمون پروژسترون است که لازمه روند بارداری می باشد و کارایی آن پیشگیری از سقط می باشد. مددجوی عزیز مصرف این داروها ضرری برای همسرتان ندارد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. نگران نباشید با بزرگ تر شدن سن بارداری و سایز رحم زیر نظر پزشک تان ممکن است این قرص ها قطع شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...