دانشنامه فرزند

علت توجه کودک به جنس مخالف خود

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دختر چهار سال و هشت ماهه ای دارم که تو جمع دوستاش گاهی حس میکنم توجهش به دوستایه جنس مخالفه و دست به مانورایی میزنه که توجهشون جلب کنه. حتی گاهی میاد از علاقش به بعضیاشون باهام حرف میزنه. میخواستم ببینم این حالتها طبیعیه یا دلیل خاصی داره و راهکار چیه؟ یه دختر 6 ماهه هم دارم. دیشب خونه خواهرم بودیم پسر همسایشون اومده بود خونشون رفتاراش یه جوری بود که میخواست توجهشو جلب کنه یا تو مهد از یکی از پسرا خوشش اومده بود میگفت مامان دوست دارم با امیرعلی عروسی کنم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

عشق در این سنین تنها نیاز به ابراز علاقه شدیدی است که کودک می خواهد تجربه کند. با درک جنسیت (دختر و پسر بودن)، بروز کنجکاوی درباره مسائل جنسی و ارتباط دو جنس؛ این علاقه ممکن است به سمت جنس مخالف کشیده شود. تربیت صحیح شما و آموزش های لازم، مسیر این کنجکاوی و علاقه را به سمت درستی هدایت می کند ولی واکنش های شدید، تنبیه و حتی توجه مثبت به این نوع رفتار؛ آسیب هایی به دنبال خواهد داشت. - زمینه ابراز محبت و علاقه را در محیط خانواده بسیار بیشتر از قبل فراهم کنید. - رفتارهای محبت آمیز او را به اعضای خانواده، بازی ها، حیوانات و ... مورد توجه و تشویق قرار دهید. - محبت به شکل جنسی و معاشقه با همسرتان را در حضور او انجام ندهید. - پدر در جهت تقویت رابطه صمیمانه با او بکوشد. - سوالات و کنجکاوی های جنسی او را بدون آشفتگی و با توضیح مختصر و ساده و قابل فهم جواب دهید. در این باره دروغ نگویید و پنهان کاری نکنید چون موجب خیال بافی و بی اعتمادی او نسبت به شما می شود. - کتاب های تربیت جنسی کودک را مطالعه کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...