دانشنامه فرزند

عصبانیت، پرخاشگری و خودزنی پسر 4 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

یه پسر چهار ساله دارم که زود عصبی و پرخاشگر میشه. وقتی عصبی میشه خودشو میزنه و وسایل رو پرت میکنه، حرفهایی که میشنوه هم سریع یاد میگیره و تکرار میکنه. لطفا راهنماییم کنید چطور رفتار کنم باهاش؟ تک فرزند هست وقتی به حرفش گوش نمیدیم یا لجشو درمیارن این رفتارها رو نشون می ده. چند وقت یک بار این عصبانیت ها بروز پیدا می کنه؟ چند بار در روز؟ بستگی به اتفاق های اطرافش داره ولی وقتی با خودم تنهاس روزی سه چهار بار.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

خودزنی کودک راهی برای رهایی از تنش ها و احساسات منفی است که درونش وجود دارد. واکنش های شتاب زده و نادرست شما و اطرافیان باعث می شود این رفتارها به شکل عادتی برای جلب توجه و رسیدن به خواسته هایش در او ادامه پیدا کند. پس توصیه های زیر را جدی بگیرید: - سر، صورت و بدن کودکتان را با جملات محبت آمیز بیشتر مورد نوازش قرار دهید تا متوجه شود بدن راهی برای ابراز و دریافت محبت است. - او را در محیط هایی که امکان الگوبرداری منفی از رفتارها و کلمات نادرست وجود دارد قرار ندهید. - قبل از این که کار به گریه و پرخاشگری بکشد در مخالفت ها و "نه" گفتن های خود به او دقت داشته باشید. حتی الامکان نیازهای معقول او را زودتر برآورده کنید و در مواردی که "نه" می گویید قاطع باشید. - بازی در وان آب و کف و حباب بازی باعث تسکین عصبانیت های او و آرامش بیشترش می شود. - عصبانی شدن امری طبیعی است. او را برای این امر تنبیه نکنید بلکه راه های بهتری برای ابراز ناراحتی اش به او بیاموزید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...