دانشنامه فرزند

یدوفولیک برای چه کسانی منع مصرف دارد؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۳۱ ساله هستم. قدم ۱۶۸ سانتیمتر است و وزن پیش از بارداری ام ۵۳ کیلوگرم بوده و اکنون ۵۶/۵ کیلوگرم هستم. اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ ۲۷ آذر بوده. اکنون در هفته ۲۰ بارداری هستم. داروهای مصرفی من عبارتند از، مولتی ویتامین، پریناتال، آسپرین، امگا۳ روزی یک عدد، کلسیم، فرفولیک و لووتیروکسین. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی، اولین فرزندم هست و سقط نداشتم. سوال من در مورد تیروییدم هست. من ۸ ماه قبل بارداری به دلیل پرکاری تیروئید، ید درمانی کردم و کم کار شد. با مصرف لووتیروکسین، tsh به ۰/۱ رسید. متخصص غدد به من اجازه بارداری دادند و در طی بارداری هر ماه تیروئیدمو دکتر کنترل می کنند و دوز لووتیروکسین را تغییر می دهند ولی به من گفتند که یدوفولیک نخورم و به جاش اسید فولیک ساده مصرف کنم در صورتی که متخصص زنان گفتند یدوفولیک استفاده کنم، من تا الان اسید فولیک استفاده کردم. خواستم بپرسم نخوردن یدوفولیک برای بچه کمبود یا مشکلی ایجاد نمی کنه؟

پاسخ کارشناس:

مهدیه سیل‌سپور (کارشناس مامایی):

نخوردنش مشکلی ایجاد نمی کنه، و همون اسیدفولیک کافیه. اما یدوفولیک برای افرادی که پرکاری تیرویید دارند، ممنوع است و برای سایر بیماری های تیروییدی و کسانی که لووتیروکسین مصرف می کنند، مشکلی ندارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...