دانشنامه فرزند

عادت به خوردن پستانک و بازی با آلت تناسلی کودک 3 ساله هنگام خواب

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، پسر ما سه سال و یک ماه سن دارد، به تازگی هنگام خواب شروع به مکیدن پستانک نموده و ضمنا با آلت تناسلیش هم بازی میکنه تا وقتی خوابش ببره. اولا نمیدانم چرا، ثانیا خطر و ضررش چیه؟ ثالثا راه حلش چیه؟ از شما سپاسگزارم و خدا خیرتان دهد.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، بازی با آلت تا 5 سالگی شایع در کودکان است و صرفا برای کنجکاوی و کشف قسمت های مختلف بدن شان انجام می شود. عکس العمل شما خیلی مهم است تا این رفتار باعث آسیب های روانی در او نشود و یا در او تبدیل به عادت نشود. همچنین استرس و نبود ارتباط عاطفی در خانه احتمالا وابستگی به پستانک را در او ایجاد کرده و ممکن است رفتار بازی با آلت را در او تشدید کند، پس هیچ اشاره ای به این کار کودک تان نکنید، سرزنش یا تنبیه نداشته باشید. در طول روز بازی های مختلف با او بکنید. ارتباط عاطفی تان را تقویت کنید. مدام به او بگویید دوستش دارید. تا 2 ساعت قبل از خواب بازی های با جنبش و جوش داشته باشد ولی 1 ساعت قبل از خواب سعی کنید با قصه، صحبت کردن با محبت شما آرامش بگیرد و بدنش آرام شود موقع خواب، دستانش را بگیرید و نوازش کنید. حتما باید تاکنون جای خواب او را از خودتان جدا کرده باشید درباره این که در طول رشد او چه رفتارهایی طبیعی و چه رفتاری، انحراف و سوء رفتار جنسی است را در کارگاه تربیت جنسی کودک آموزش ببینید و یاد بگیرید، جواب کنجکاوی های جنسی او را بدهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...