دانشنامه فرزند

علت افزایش وزن ناگهانی در هفته پانزدهم بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

همسرم ۲۰ ساله، قد ۱۵۸ وزن پیش از باردای ۴۳.۷ و در سه ماهه دوم ۴۳.۵ بوده که در حال حاضر به ۴۸ رسیده که به گفته ی بهداشت محل، خطرناک است و باید به مختصص مراجعه کرد. اولین روز آخرین قاعدگی ۲۱ دی ماه و اکنون در هفته ۱۵ بارداری. داروهای مصرفی، اسید فولیک و ویتامین B۶، اولین بارداری می باشد. سابقه سقط هم نداشته. به گفته ی بهداشت محل این افزایش وزن خطرناک است و باید به مختصص مراجعه کرد و ما رو به شدت نگران کرده است خواهش می کنم ما رو راهنمایی بفرمایید و دلیل این اضافه وزن چی می تونه باشه و آیا قابل کنترل است؟ در ضمن سونوگرافی قلب، غربالگری و آناتومی هیچ مشکلی نداشتن و جنین کاملا سالم بوده. در کمترین زمان ممکن ما رو راهنمایی کنین همسرم خیلی نگرانه هفته ۱۵ بارداری اشتباست و هفته ۱۸- ۱۹ بارداری است.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

نمایه توده بدنی همسر شما کمتر از حد طبیعی بوده و بنابراین در بارداری بین ۱۲.۵ تا ۱۸ کیلوگرم می توانند وزن اضافه کنند. اما آنچه بهداشت را نگران کرده است روند افزایش وزن بوده که به نظر کمی سریع است. این مساله هم می تواند طبیعی (بدلیل قطع تهوع و استفراغ بارداری و بازگشت اشتها) و هم ناشی از عللی مثل، فشار خون بالا و یا مسمومیت حاملگی باشد. به همین دلیل برای بررسی های تکمیلی و تشخیص علت باید به متخصص مراجعه کنند. اگر علت مشخص شود بله می توان کنترل نمود اما اول باید علت معلوم شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «سه ماهه دوم» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...