دانشنامه فرزند

لجبازی پسر 7 ساله با ورود نوزاد جدید

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسر من هفت سالشه تازگیا خدا به ما یه بچه داده (پسر) دو ماهشه. پسرم خیلی لجباز شده اصلا به حرف من و پدرش گوش نمیده، چکار کنم؟ مثلا وقتی میخوایم بریم بیرون میگم حاضر شو اصلا گوش نمیده یا غذا نمیخوره یا وقتی میگم فلان چیز و بیار نمیاره و پرتش میکنه یا مثلا میریم بیرون یا کسی میاد کارایی میکنه که در حد سنش نیست، من واقعا خجالت میکشم. بازم حرف شنویش از من بیشتره از باباش اصلا حرف شنوی نداره و نگرانم.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با توجه به این که پسر شما به مدت 7 سال تنها فرزند خانواده بوده و تمام توجه ها به سوی ایشون بوده طبیعی است که با ورود فرزند دیگر احساس خطر کند و با رفتارهای ناسازگار ابراز وجود کند اما این که شما در مقابل رفتارهای ناسازگارانه او چه عکس العملی نشان دهید بسیار تعیین کننده و مهم است، چون ادامه رفتارهای ناسازگارانه کودکتان به عکس العمل های شما بستگی دارد. در واقع علت لجبازی فرزند شما به دلیل کسب توجهات از سوی شما است و او با لجبازی در واقع این پیام را به شما می دهد که "به من توجه کن". شما باید قبل از به دنیا آمدن فرزند دوم تان، آمادگی روحی در فرزند اول تان ایجاد می کردید و در مورد تولد فرزند دوم تان با ایشان صحبت می کردید تا ایشون کمتر احساس خطر کند. در طول روز به رفتارهای مثبتی که پسرتان انجام می دهد توجه مثبت نشان دهید و او را با استفاده از واژه های مثبتی مانند " آفرین پسرم" تحسین کنید و در مقابل رفتارهای نادرستی که انجام میدهد را نادیده بگیرید با این کار شما، او کم کم متوجه می شود که برای جلب توجه شما باید رفتارهای مناسبی نشان دهد و با لجبازی نمیتواند نظر و توجه شما را به سوی خود جلب کند. در واقع وقتی پسر شما کار نادرستی انجام میدهد و لجبازی می کند و شما در مقابل شروع به غر زدن می کنید، این غر زدن برای او نشان دهنده موفقیت است که توانسته نظر شما را به خود جلب کند پس بهتر است در مقابل رفتارهای ناسازگارانه و لجبازی او کوچک ترین توجهی نشان ندهید تا به مرور زمان این رفتارها در فرزندتان کاهش یابد اما در مقابل رفتارهای مناسب و شایسته ای که انجام می دهد حتی کوچک ترین رفتار مناسب اش را تحسین کنید. با لحن دستوری با او صحبت نکنید و در جملات تان از واژه های مثبتی که حس بهتر و ارزشمندی به او بدهد استفاده کنید. مدت زمانی را در طول هفته برایش اختصاص دهید و مکان هایی مانند پارک و شهربازی که مورد علاقه اش است را ببرید تا احساس ارزشمندی کند و متوجه شود با وجود ورود فرزند دوم هنوز هم جایگاه خود را دارد. همچنین می توانید در انجام کارهای روزانه مانند درست کردن شیر برای فرزند دوم و ... از او کمک بخواهید تا او نیز خود را در پرورش فرزند دوم سهیم بداند و احساس خوبی داشته باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...