دانشنامه فرزند

شاغل بودن مادر هنگامی که کودک 5.5 ماهه به او وابستگی دارد

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام، پسر من 5 ماه و نیمش هست، چکار کنم که وابستگیش بهم کم بشه؟ آخه از مهر ماه باید برم سرکار، بشدت بهم وابستس و پیش کسی آروم نمگیره، حتی شیشه شیرشو از دست من میخوره، نه دست دیگران، میدونم که تو سنش طبیعی هست، پیش باباش چند بار گذاشتمش، اما پیش مامانم یا کس دیگه آرام نمگیره. تک فرزند است.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با عرض سلام، شما باید تا یک سالگی به تمام نیازهای فرزندتان بدون تاخیر پاسخ گو باشید. در 5 و نیم ماهگی وابستگی کودک به شما کاملاً طبیعی است و همانند این است که مادر و فرزند درون یک کپسول زندگی می‌کنند و این وابستگی عمیق بین مادر و فرزند جزء روند طبیعی رشد کودک است، ولی به علت شرایطی که از مهر به بعد در پیش رو دارین موارد زیر پیشنهاد می شود. - در این سن بچه ها بسته به خلقشون امکان دارد، شدت چسبندگیشون زیاد باشه. آرام تر و صبورتر باشید، بیشتر بهش محبت کنید و جلب اعتماد بیشتری کنید. - همسرتان باید با ایجاد رابطه محبت آمیز با کودکتان باعث شکل گیری اعتماد در او بشوند. - کودکتان به تدریج، با مراقب کننده ایی که در زمانی که سر کار هستین، قرار است از او نگه داری کند، ارتباط عاطفی برقرار بکنند تا به او اخت بشود. - مراقب جایگزین شما، حتما باید فقط یک نفر باشد و در زمانی که سر کار می روید مراقب ها تغییر نکنند. - حدالمقدور مراقب کودک، به خانه شما بیاید و از کودکتان نگهداری کند. - شما باید مراقب کیفیت دلبستگی بین خودتان و فرزندتان باشین و ساعاتی که در کنارش هستین یک مراقبت کننده فعال باشین تا جبران ساعاتی که در کنار فرزندانتان حضور نداشتین بشود. - توجه داشته باشین تا یک سال اول کیفیت رابطه مادر و کودک بسیار مهم است و پایه شکل گیری اعتماد کودک در آینده ست. زیر یک سال شما باید به هر گریه کودکتون واکنش نشان بدهید و اگر به این نیازهای کودکتان توجه کنید، او نیز از لحاظ عاطفی به شما وابسته ایمن خواهد شد و این وابستگی باعث به وجود آمدن اعتماد در او می شود و در نهایت سبب افزایش اعتماد به نفس آینده اش می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...