دانشنامه فرزند

پرخاشگری کودک بعد از شوک عصبی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام شبتون بخیر، من یک پسر 21 ماهه دارم. حدود یک ماهه خیلی عصبی شده. وقتی چیزی رو میخواد خیلی جیغ میزنه و گریه میکنه، من و پدرشو میزنه. یکی دوباره پارک که میبرمش بچه های دیگه رو هم میزنه، البته در مورد بچه ها فکر کنم میخواد ارتباط برقرار کنه چون اول هی بهشون میخنده و میخواد حرف بزنه باهاشون. هنوز هم نمیتونه زیاد حرف بزنه، در حد مامان بابا دد به به کلا جدودا 10 کلمه میگه ولی کاملا منظورشو میرسونه. چند وقت پیش هم البته یه لپه پرید گلوش در حدی که اورژانس اومد. من خیلی ترسیدم تنها هم بودم مجبور شدم برم تو ساختمون از همسایه ها کمک بخوام. بعد اون اتفاق خودم قرص آرامبخش میخورم خیلی تاثیر بدی روم داشت. اطرافیان میگن چون پسرم ترس منو دیده اون هم الان عصبی شده. نگرانشم نمیخوام این رفتار روش بمونه. لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، پیش از هر اقدامی برای کودک تان، سعی کنید روی آرامش خود کار کنید، چرا که اضطراب در شما، بیش از هر چیزی باعث افزایش پرخاشگری و استرس فرزندتان می شود. با آرامش می توانید عکس العمل خود را در برابر رفتارهای او کنترل کنید. - به کوچک ترین کار و رفتار درست کودک تان توجه مثبت نشان دهید و تشویقش کنید. - در طول روز بازی های مناسب با سنش با او بکنید. - در هر فرصتی غیر از زمانی که پرخاشگری دارد؛ او را بغل کنید، دست های او را ببوسید و بگویید دوستش دارید. - زمانی که رفتار نادرست دارد، اگر بی خطر است کاملا بی توجه باشید. - اگر رفتارش آسیب زدن به شما یا کس دیگری باشد او را از خودتان یا دیگری جدا کنید. بدون دعوا و سرزنش و عصبانیت. فقط لحن جدی داشته باشید و بگویید: "نه، ما کسی را نمی زنیم". هر بار این کار را انجام داد، همین واکنش را داشته باشید و او را جدا و از آنجا دور کنید. با تکرار این رفتار، متوجه می شود اگر پرخاشگری کند، دور می شود. - با کارگاه مهارت های فرزند پروری، واکنش های سالم در موقعیت های مختلف را بیاموزید. - با کارگاه مادر و کودک، مهارت های شخصی کودک تقویت می شود و ارتباط شما با کودک تان تقویت می شود. محققان دریافته‌اند کودکانی که مادرشان از رضایت و آرامش کافی برخوردار نیستند بیشتر دچار استرس می‌شوند. بررسی‌ها نشان داده هورمون کورتیزول که همان هورمون استرس است در کودکانی که مادران شان دچار استرس هستند یا ناراضی می‌باشند نسبت به کودکان دیگر بیشتر ترشح می‌شود. به همین دلیل میزان استرس و اضطراب نیز در این گروه افزایش می‌یابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...