دانشنامه فرزند

نشانه های پلی کیستیک تخمدان چیست؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 25 ساله هستم. قدم 165 سانتیمتر است و وزنم 77 کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 28 فروردین می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی بالای 35 روزه است. قاعدگی من نامنظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از روش طبیعی استفاده می کردیم. داروهای مصرفی من عبارتند از اسیدفولیک. مدت زمان اقدام ما برای بارداری 2 ماه است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: یک سقط 6 هفته ای با قرص. سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از چکاب کامل بدن و سونو رحم. سوال من این است که پریودهای خیلی نامنظمی دارم، خیلی کم زیر چونم موهای زائد و چربی شکمی دارم هر کاری میکنم لاغر نمیشم. سونو دادم کیست نداشتم ضخامت رحم 72 و آندومتر 6 نوشته، فولیکولهای کوچک همراه با افزایش حجم وpco مطرح است. میخوام بدونم تنبلی تخمدان دارم؟ دکترم گفته چند ماهی طبیعی اقدام کن اگر جواب نداد کلومیفن بخور. اما من از عوارض دو قلوزاییش میترسم. لطفا راهنمایی کنید. ضمنا من گاهی 25 روزه گاهی 35، گاهی 60 و گاهی 40 روزه پریود میشم نمیدونم زمان تخمک گذاریم کی هست و همیشه ترشحی که مربوط به تخمک گذاریه رو دارم. دکترم گفته اگر یه هفته تا ده روز پریودات عقب افتاد مارولون بخور اما چون قصد بارداری دارم این بار مصرف نکردم.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سلام، دیده شدن فولیکول های متعدد ریز (کیست های ریز) در تخمدان نشانگر pco یا سندرم تخمدان پلی کیستیک است که در واقع همان تنبلی تخمدان می باشد. تنبلی تخمدان یا سندرم پلی کیستیک با مشکلاتی مثل نامنظمی قاعدگی، وزن بالا و چاقی، موی زائد همراه است و تاییدکننده وجود این مشکل در شماست. مهم ترین مشکل ایجاد شده در اثر تخمدان پلی کیستیک اختلال در تخمک گذاری بدلیل رشد ناکافی فولیکول هاست که منجر به دشواری و اختلال در بارداری می شود. بنابراین شما با وجود داشتن ترشحات (بدلیل تغییرات هورمونی ماهیانه) تخمک گذاری ندارید. البته که می توان با این مشکل مقابله کرد. در واقع اگرچه این مشکل درمان قطعی و نهایی ندارد اما با مصرف دارو قابل کنترل است، پس نگران نباشید. با توجه به قصد بارداریتان در قدم اول تمام آزمایشات هورمونی از جمله بررسی سطح پرولاکتین و هورمون های مردانه را انجام دهید تا اگر مشکل هورمونی همراه وجود دارد شناسایی و درمان شود. از پزشکتان بخواهید داروهایی مثل دوفاستون و یا متفورمین (ال دی نخورید) را برای تنظیم قاعدگیتان (بعد انجام آزمایشات هورمونی) تجویز نماید تا بطور غیرمستقیم شانس وقوع تخمک گذاری افزایش یابد. در مورد داروهای محرک تخمک گذاری مثل کلومیفن به نظرم با توجه به شناسایی مشکل لزومی نیست تا چند ماه دیگر صبر کرده و از همین حالا درمان را شروع کنید، اما می توانید به خودتان هم شانس چند ماه دیگر تلاش را داده و بعد این داروها را بخورید به شرط اینکه در طی این چند ماه از نظر هورمونی بررسی شوید. داروهای تنظیم کننده قاعدگی که گفتم مصرف کرده، ورزش روزانه منظم داشته باشید، وزن خود را در صورت بالا بودن به محدوده طبیعی برسانید. مصرف مواد غذایی بسیار شیرین و پرچرب را کاهش داده و از مواد غذایی فرآوری شده و کارخانه ای مثل سوسیس و کالباس کمتر استفاده کنید. اگر بعد چند ماه نتیجه حاصل نشد برای دریافت داروهای محرک تخمک گذاری به پزشک مراجعه کنید.

هشدار: پاسخ فوق توسط کارشناس سامانه و با توجه به اطلاعات درج شده در پرونده کاربر می‌باشد. این مشاوره مختص به این کاربر است، توصیه آن به دیگر کاربران بدون بررسی شرایط صحیح نیست. در این زمینه لطفاً ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...