دانشنامه فرزند

راهکاری برای بهبود خودخواهی کودک

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من پسر 20 ماهه ای دارم که وقتی مثلا پارک میریم فقط میخواد خودش سوار وسایل بشه اگر کس دیگه ای بخواد سوار بشه داد میزنه و گریه میکنه حتی توی باغ وحش هم داره تو قفس رو نگاه میکنه یه بچه دیگه بیاد کنارش میگه برو فقط من باید ببینم. چیکار باید کنم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

خودخواهی و حس مالکیت شخصی او را در فضای خانه کاملا ارضا کنید. هر چقدر بفهمد بدون سرسختی و گریه کردن، شما از این احساسش حمایتش می کنید بیشتر برای توجه به نیاز دیگران ترغیب می شود. مثلا هیچگاه او را وادار به بخشش وسایل و اسباب بازی که به آن ها علاقه دارد، نکنید. اجازه دهید با کودکان بزرگ تر از خودش و بزرگ ترها که رفتار صبورانه و ملایم تری دارند همبازی شود. تا 3 سالگی وادار به بازی با همسالان خودش نکنید بازی های نمایشی بکنید و شما نقش کودکی بگیرید که بخشش دارد یا کودکی که از خودخواهی او ناراحت می شود. به هیچ وجه عنوان "خودخواه"، "حسود" و ... برایش استفاده نکنید. به خودخواهی های او در محیط های عمومی بی توجه باشید. اگر گریه کرد او را از آن محیط دور کنید مثلا از کنار قفس دورش کنید. این رفتار به هیچ وجه نباید با دعوا و عصبانیت باشد. فقط خونسرد و قاطع باشید. در هر لحظه، کوچک ترین رفتاری داشت که نشان داد می خواهد با دیگران سهیم شود رفتارش را بسیار تشویق کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...