دانشنامه فرزند

آشنا شدن دختر 8 ساله با مسائل جنسی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام، دختری دارم 8 ساله متاسفانه یک دوستی داشت که با رابطه جنسی آشنا کرده دخترمو هر وقت تو اتاق میرفتن به دخترم میگفته بیا زن و شوهر بازی کنیم. رابطه دوستش رو باهاش قطع کردم اما متاسفانه چیزایی رو که نباید یاد میگرفته تو این سن یاد گرفته و الان خودش با همبازی هاش از اون کارا میکنه و میندازه گردن دوستاش، میگه مثلا دوستم گفت بیا بخوابیم و پاهامون رو روی هم بذاریم چند بار بدجور تنبیه کردمش اما بی فایده هست. به خدا موندم چیکار کنم خیلی ازش میترسم باور کنید اگه کسی اشاره ای کنه دخترم میره باهاش. خواهش میکنم کمکم کنید من یک پسر ده ماهه هم دارم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

شناختن بدن، اندام های جنسی و آگاهی از مسایل آمیزشی جزو کنجکاوی های طبیعی هر کودکی است. پس چه بهتر بود که شما تا قبل از این، آموزش هایی در این باره به کودکتان می دادید تا برای ارضای کنجکاوی های خود به سمت رفتارهای غلط کشیده نشود. تنبیه های شدید نه تنها کنجکاوی او را بیشتر تحریک کرده، بلکه منجر به پنهان کاری او در آینده و لطمه های احتمالی بیشتر می شود. پس با انجام توصیه های زیر از ادامه این روند جلوگیری کنید: - رفتارهای گذشته اش را به هیچ عنوان یادآوری نکرده و او را به خاطر آن ها سرزنش نکنید. - زمینه ارتباط دوستانه و صمیمی خود با او را فراهم کنید تا شما شخص مورد اعتماد او برای پاسخ به کنجکاوی هایش باشید. - شرم و حیای نامعقول را کنار بگذارید و اطلاعات ساده ای درباره اندام های جنسی، خصوصی بودن آن ها و مسائل مربوط به بلوغ به او بدهید. اگر این توانایی را در خود نمی بینید حتما از کمک یک روانشناس بهره بگیرید. - بازی با دوستانش را کاملا نامحسوس تحت کنترل داشته باشید و بازی ها و سرگرمی های خلاقانه ای برایشان تدارک ببینید. - اگر در اتاق جداگانه ای می خوابد زمانی او را به رختخواب بفرستید که واقعا خسته است. - مراقب رفتارهای جنسی و تحریک کننده خود با همسرتان باشید. در صورت ادامه مشکل، حتما از روانشناس یا مشاور تربیتی کمک بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...