دانشنامه فرزند

سن مناسب کودک برای از پوشک گرفتن

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسر من 16 مرداد 2 سالش میشه، از 27 تیر شروع کردم به از پوشک گرفتنش یه هفته کار کردم روز اول هر 20 دقیقه، بعد چند ساعت 30 دقیقه و در آخر هفته هر 2 ساعت. بعد یه هفته داشت بازی می‌کرد، افتاد رو پارکت سرش خورد به پارکت بوم صدا داد، از صدای بلند ترسید دوباره هر 20 دقیقه ادرار می‌کرد تو لباسش از هر صدای بلندی میترسید هر دقیقه بردن به دستشویی خسته اش کرد، الان برای رفتن به دستشویی مقاومت میکنه. با هزار کلک باید بردش دستشویی، دستشویی داره ولی لج می‌کنه میگه نمی‌خوام بکنم. راه رفتن، دویدن، از پله بالا و پایین رفتن، صحبت کردن، تقلید از والدین، در پسرم دیدم شروع به از پوشک گرفتن کردم. می‌خوام بدونم اصلا از کجا باید بدونم به رشد جسمی و روحی برای از پوشک گرفتن رسیده، چکار باید بکنم، پروسه از پوشک گرفتن رو توضیح بدید، آیا تو این مدت از پوشک گرفتن در طول روز وقتی میریم بیرون و شب موقع خواب باید پوشک بپوشونمش؟ بعد یه هفته که باهاش کار کردم نمی‌گفت دستشویی داره، اگه خودم حواسم بود به موقع می‌بردم که هیچ وگرنه خودش رو کثیف میکرد و اینکه وقتی افتاد تا 2 روز پوشک پوشوندمش، بعد 2 روز خودش میگه پوشک نپوشمش، پوشک نمی پوشمش ولی برای دستشویی مقاومت میکنه و هنوز نمیگه دستشویی داره. نه پوشک میپوشه نه دستشویی میاد، لجباز شده و اینکه کلا توضیح بدید، از کجا بدونم آمادگی داره و چه کارهایی باید کرد که تو پروسه از پوشک گرفتن بچه اذیت نشه، خدای نکرده بعدا دچار عوارض شب ادراری، لجبازی، استرس و ... نشه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سن مناسب برای از پوشک گرفتن در کودکان با هم متفاوت است. تا 3 سالگی و برای پسرها حتی کمی دیرتر فرصت آموزش توالت رفتن هست. اگر به حدی رسیده است که دستورات ساده شما را پیروی می کند، عضله هایش به حدی قوی شده اند که سریع به سمت دستشویی برود و شلوارش را پایین بکشد؛ برای چندین ساعت در روز پوشک او خشک می ماند، کنترل دفع مدفوع شبانه را دارد؛ در این صورت کودک شما آمادگی آموزش توالت رفتن را خواهد داشت. به شرطی که آموزش را با آموزش مقدمات شروع می کردید. ترتیب توانایی کنترل دفع بدین صورت است: کنترل دفع مدفوع در شب، کنترل دفع مدفوع در روز، کنترل مثانه در روز، و در نهایت کنترل مثانه در شب. توصیه های مقدماتی: - فرق بین خیس و خشک را بیاموزید. از کودک بخواهید پوشک خودش را لمس کند و این مفاهیم را آموزش دهید. با تشخیص درست او را تشویق کنید. - کلمات مربوط به دستشویی را آموزش دهید. - از شلوارهای گشاد و کمر کشی استفاده کنید و یاد دهید چطور آن را در بیاورد. برای این کار تشویقش کنید. - لگن کوچک با رنگ مورد علاقه او تهیه کنید و در حمام یا توالت قرار دهید نشستن روی آن را تمرین کنید. این کار را جلوی او انجام دهید تا شما را ببیند. - بیشتر از 5 الی 8 دقیقه او را روی لگن نگه ندارید. اجبار به نشستن طولانی مدت تاثیر منفی خواهد داشت. - یک جا در خانه‌تان را که نزدیک به محل لگن باشد برای کودک‌تان جذاب کنید و اسباب بازی‌های او را هم همان جا قرار دهید تا به وقت نیاز به دفع فاصله کمی را طی کند. - با فاصله های کوتاه از این که دستشویی دارد یا نه، با لحن و اصطلاح خودش مطمئن شوید به هیچ وجه تنبیه نکنید ترس از تنبیه، کار آموزش را سخت تر می کند و آسیب روانی بجا می گذارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دستشویی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...