دانشنامه فرزند

دختر 10 ساله ام به حجاب اهمیت نمی دهد، چه کار کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، راستش دخترم اصلا حرف گوش نمیده. نمیدونم باهاش چه برخوردی داشته باشم. قبل از اینکه به سن تکلیف برسه روسری میپوشید و حجابشو رعایت میکرد ولی الان اصلا دلش نمیخواد روسری بپوشه و همش باید بهش بگم و با گریه قبول میکنه و همش غر میزنه. میخوام بدونم رفتاره درست چیه؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، حجاب و مسائل دینی، اعتقادات شخصی ست که هر کس باید با تحقیق به آن برسد فقط توجه داشته باشید که در این سن، آموزش ارزش های معنوی و دینی باید با محبت صورت بگیرد. - سرزنش، دعوا، اجبار و حتی نصیحت کارساز نیست. نه تنها نتیجه منفی می دهد بلکه رابطه عاطفی شما با دخترتان را مخدوش می کند. - ارزش های دینی را غیر مستقیم به او نشان دهید. - خودتان الگوی فرد متدینی باشید که با محبت است. - در مورد مسائل و تصمیم گیری های خانواده، از او نظر خواهی کنید. - در مورد مسایل خانومانه خودتان که فراتر از حد سنی اش نیست با او مشورت کنید. - در روز حداقل یک ربع درباره علاقه مندی های او گپ بزنید تا متوجه باشد شما هم برای ارزش های ذهنی او اهمیت قائل می شوید. - رفتارهای نادرستش را که بی ادبانه و غیر محترمانه نیست نادیده بگیرید. - در مورد رفتارهای نادرستی که اصلا نمی پسندید شخصیت او را مورد حمله سرزنش قرار ندهید، فقط انحصارا به آن رفتار اشاره کنید و بگویید این رفتار را نمی پسندید. - همیشه به او اطمینان بدهید که در هر صورتی دوستش دارید. - احساسات او را درک کنید، اگر مسئله ای موجب ناراحتی یا عصبانیت او شد اجازه بدهید این احساسات را نشان دهد بعد از این که وضعیت آرام شد با او صحبت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...