دانشنامه فرزند

جدا خوابیدن بچه از پدر و مادر در چه سنی مجاز است؟
پاسخ کارشناس

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، نوزاد من 18 ماهه هست من برای جدا خوابیدن او اقدام کردم ولی یه کمی خودم دچار استرس و ناراحتی شدم و دلم می سوزه بچم تنها تو اتاق بخوابه، شب ها حدودا 2 یا 3 بار بیدار شده و شیر می خواد، گاهی دیر می رسم تو اتاقش راه می افته تو راهرو، نگران هستم که آیا زود اقدام کردم با توجه به این که من کارمند هستم و حداقل در هفته 5 روز به مدت 8 ساعت خونه نیستم باید دیرتر اقدام می کردم؟ خیلی ممنون از توجهتون اولین فرزندم هست و پسر.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، مطلوب است کودک از والدین خود جدا باشد و در اتاقی مستقل بخوابد، بهترین زمان جدایی، 12 تا 18 ماهگی است؛ چرا که تا این سن، هنوز به والدین وابسته نشده و مهم تر از آن، ترس از تاریکی برایش مفهوم نیافته است پس از این سن، کودک توان مراقبت از خود را دارد؛ بنابراین نیاز به عذاب وجدان نیست چرا که اگر جدا کردن اتاق خواب را به زمان دیرتری موکول کنید، این جداسازی برای بچه سخت می شود و در برابر این جدایی مقاومت می کند و رفتارهای ناسازگار از خود نشان می دهد. جدا خوابیدن کودکان، به تولد اجتماعی کودک کمک شایانی می نماید و اگر این اتفاق در زمان مناسب نیفتد باعث ایجاد وابستگی بیمارگونه ای در کودک می گردد. نکته مهم این که نباید چنین تصور کنید که شاغل بودن شما و عدم حضور شما در خانه را با کنار کودک خوابیدن در هنگام شب می توانید جبران کنید. بلکه برای جبران این عدم حضور باید راه های منطقی و درستی پیدا کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...