دانشنامه فرزند

بهانه گیری و تغییر رفتار کودک دو ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من پسرم دو سال و یک هفته داره حدود یکی دو ماه میشه که خیلی بهانه گیری میکنه نق میزنه هر کار که بخواد و باید انجام بده اگر هم ما جلوشو بگیریم لجبازی میکنه اگر هم باباش نباشه و فقط من باشم، میزنه زیر گریه. موقع بازی کردن هم اگه نتونه کاریو انجام بده زود عصبانی میشه و جیغ میزنه و میزنه زیر اسباب بازیاش میخوام این عادتشو بذاره کنار چاره چیه؟ تک فرزند هست. سه چهار روزه که بلافاصله بعد از بیدار شدنش هم گریه میکنه، کلا بدخلق شده ولی تا قبل از اون اصلا اینجوری نبود خیلی بچه آرومی بود.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

همه مادران با ورود کودکشان به سال سوم زندگی، متوجه تغییرات چشمگیر در رفتار و حرکات او می شوند. دو ساله ها غیرقابل پیش بینی هستند، به حرف گوش نمی دهند، لجباز می شوند، در مهمانی ممکن است خجالت زده تان کنند و ... - شما باید با شناخت او و یادگیری مهارت های لازم برای تربیت صحیح، مسیر درست تخلیه هیجاناتش را نشان دهید. - آرام و صبور باشید. به هیچ وجه تنبیه و سرزنش کودک، نتیجه خوبی نخواهد داشت، کودک باشید! - با کارهای لذت بخش کودکتان او را همراهی کنید به رفتارهای درست او توجه خاص نشان دهید و او را تشویق کنید. - کمتر از کلمه "نه " و "نکن" استفاده کنید. سعی کنید جمله های مثبت بکار ببرید. مثلا به جای " نه الان وقت شکلات نیست" بگویید " بعد از غذا میتونی شکلات بخوری" - دستورات خود را به شکل انتخاب بیان کنید. مثلا "میخوای اینجا غذاتو بخوری یا جلوی تلویزیون" به جای " باید غذاتو بخوری" - محدودیت تعیین کنید و به رفتارهای نادرستش بی اعتنا باشید. " هر وقت با صدای آروم گفتی چی میخوای من بهت گوش میدم" و تا وقتی که نق می زند و گریه می کند به او توجه نکنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...