دانشنامه فرزند

علل توجه کودک به آلت تناسلی خودش در 4 سالگی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسرم الان 4 سال و نیمشه، مدتی هست همش با خودش ور میره. بردیمش پیش روانشناس میگفت اشکال نداره عادیه ولی خیلی این مسئله اذیتمون میکنه. میخواستم بدونم چطور یا چه کار کنم که دیگه این کار و نکنه؟ این کار رو از بچه یکی از اقوام یاد گرفته. اونم اتفاقی من متوجه شدم حالا از اون موقع هر وقت تنها میمونه تو اتاق خودش یهو میرم بهش سر بزنم میبینم شلوارش و پایین آورده و داره با پشت خودش ور میره. خودم عصبی میشم اولا کتکش میزدم، الان دیگه تنهاش نمیذارم. یادش رفته ولی به محض اینکه باز اون فامیلمونو میبینه یادش می افته.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با سلام، در سن 4 سالگی کودکان وقتی به اندام جنسی خود دست می زنند دلایل متفاوتی دارد یا در حال شناسایی هستند یا اضطراب دارند و با این کار آرام می شوند و دلایل دیگر. بهترین پیشنهاد مراجعه حضوری به روانشناس کودک آگاه است که کامل تمام شرایط را بررسی کند و علت این رفتار مشخص بشود. اگر در حد کنجکاوی است که باید مدام دست های کودک را از طریق بازی، کاردستی، خمیربازی، لگو بازی و نقاشی به کار گیرید و حواسش را پرت کنید اما زمانی است که یا شرایطی برایش ایجاد اضطراب می کند یا مشکل جسمی دارد و یا این که از حضور در جوی احساس ناخوشایند دارد در آن صورت باید منبع اضطراب شناسایی بشود. با این حد از اطلاعات راهکار موثری نمی توان ارائه داد و نیاز به بررسی بالینی است تا با شناسایی دلیل این کار از طرق متفاوت مثل بازی درمانی، شن بازی، نمایش و قصه با او کار بشود. لطفا به روانشناس کودک حضوری مراجعه فرمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «تربیت» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...