دانشنامه فرزند

علت جیغ زدن کودک 2 ساله در خانه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دختر من 2 سال و 1 ماهشه، حدود 1 ماه میشه از شیر گرفتمش از لحاظ محبت هم فکر نمیکنم کمبود داشته باشه. در ضمن من 24 سالمه و شاغل هستم تا 3 اداره میرم و دخترم هفته ای دو روز منزل مادرم و 3 روز منزل مادرشوهرم میمونه. مشکل ما اینه که دخترم خیلی جیغ میزنه و جالب اینجاس محبتش رو با گاز گرفتن و نیشگون گرفتن و فشار دادن دست ماها نشون میده. دلیلش چیه؟ چیکار باید بکنم که این عادت از سرش بپره؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

این رفتارها برای جلب توجه و ارتباط با شما انجام می شود. شکل درستِ ارتباط را با بازی و حرف زدن بیشتر با کودک تان تقویت کنید. کیفیت ارتباط با بازی و توجه اختصاصی به اوست نه صرفا تهیه غذا و گذاشتن برنامه تلویزیونی، هر رفتاری که او انجام می دهد با توجهِ شما به عادت تبدیل می شود. این توجه، می تواند نگاه کردن و لبخند زدن باشد یا حتی اخم کردن و دعوا. پس حتی دعوا و تنبیه هم این رفتارها را شدیدتر می کند. برای ترک عادت لازم است که کاملا بی اعتنا و بی توجه به این رفتارها باشید. هنگام آسیب رساندن به شما یا هر کسی از او فاصله بگیرید و جدا شوید و در عین حال به کوچک ترین رفتارهای خوبش توجه زیاد کنید و پاداش و تشویق بدهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...